Powrót do treningu po wakacjach. Od czego zacząć?
Kategorie:

Powrót do treningu po wakacjach. Od czego zacząć?

Avatar
Opublikowane przez redakcja

Wakacje kojarzą się z odpoczynkiem, relaksem oraz wyjazdami. Wiele osób intensywnie ćwiczy przed okresem letnim, a w trakcie jego trwania robi sobie przerwę od treningów. Odzwyczajenie od codziennej aktywności utrudnia powrót do niej. 

Jak bezboleśnie powrócić do treningów?

Przede wszystkim, pierwszy trening po dłuższej przerwie nie powinien być zbyt wymagający. Ciało jest odzwyczajone od dużego wysiłku, dlatego nie powinno się go forsować. Można sobie tym zrobić krzywdę. Na początku przyzwyczaj swoje ciało do ponownych ćwiczeń. Pamiętaj o odpowiedniej odzieży sportowej – potrafi pomóc w treningach. Bardzo ważne są dobre buty treningowe damskie lub męskie, szczególnie jeśli wracasz do biegania bądź spacerów.

Daj sobie czas

Zaczynaj od prostych i krótkich treningów. Twoje ciało musi na nowo wejść w rutynę ćwiczeń. Okres wracania do dawnej formy to około 4-6 tygodni. Nie wymagaj od siebie zbyt wiele, bo możesz łatwo nabawić się kontuzji. Zamiast zaczynać od wymagających ćwiczeń, zacznij od łatwiejszych i skup się na ich poprawnym wykonywaniu oraz na dużej ilości powtórzeń. Dobrym pomysłem będzie wprowadzenie urozmaiceń – coś, czego wcześniej nie było w planie treningu. Może to być fitness, bieganie, gry zespołowe czy siłownia. Jest to często stosowany zabieg wśród sportowców, aby rozbudzić ciekawość i zyskać nową motywację.

Poproś o radę profesjonalistę

Powrót do aktywności po przerwie powinien odbywać się spokojnie. Warto jest zainwestować czas i pieniądze u trenera personalnego, który pomoże dobrać plan treningu, tak, aby nie odbiło się to negatywnie na naszym zdrowiu. Jest to osoba wykształcona w tym kierunku, a więc z pewnością będzie wiedziała co robi. Dzięki takiej osobie wrócimy bezpiecznie do ćwiczeń.

Pomyśl nad nowym sprzętem domowym

Zakup nowego sprzętu do ćwiczeń, np. roweru stacjonarnego lub orbitreka, może być motywujący. Mamy wtedy świadomość, że nie powinniśmy zmarnować pieniędzy wydanych na nowy sprzęt, co dodaje ochotę do ćwiczeń. Dużą korzyścią jest fakt, że możemy go używać w dowolnym momencie dnia. Dzięki ćwiczeniom przed snem, będzie nam łatwiej zasnąć. Bardzo przyjemnie jest zmęczyć się, wziąć szybki prysznic i pójść spać.

Znajdź partnera do ćwiczeń

Partner do ćwiczeń będzie pomagał w ćwiczeniach i dopingował. Często łatwiej nam się nie poddawać, gdy motywuje nas druga osoba. Może to być nawet osoba, z którą jest się w związku. Wspólnie uprawianie sportów może was zbliżyć do siebie. Dobrze jest, gdy druga połówka jest wspierająca.

Odżywiaj się zdrowo

Wiele osób zapomina o wpływie jedzenia na naszą sylwetkę. Jedząc niezdrowo i nieregularnie, treningi mogą nie przynosić oczekiwanych rezultatów lub będą one widoczne dopiero po bardzo długim czasie. Dobrze zbilansowana dieta, bogata w niezbędne składniki i witaminy, potrafi działać cuda. Warto pomyśleć nad wizytą u dietetyka. Dobierze nam jadłospis profesjonalnie oraz w ciekawy sposób.

 

Najważniejsza w powrocie do treningów jest motywacja. Trzeba ustalić sobie ilość treningów w tygodniu oraz ich czas. Powrót do regularnych ćwiczeń powinien zacząć się od mało wymagających treningów.