Kategorie:

Jak wybrać podkład pod makijaż?

Podkład pod makijaż to bardzo ważny kosmetyk. Źle dobrany może szpecić, zamiast zdobić. Wybierając podkład pod makijaż, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele podkładów – nie wszystkie będą dla ciebie tak samo dobre.

Dobierz podkład do typu skóry

Typ cery to najważniejsza wskazówka przy wyborze podkładu. Kiedy wybrać podkład nawilżający pod makijaż? To oczywiste – wybierz taki podkład, jeśli twoja skóra jest sucha i potrzebuje dodatkowego nawilżenia. Nie musisz się obawiać, kosmetyk nie pozostawi na twarzy tłustego filmu. Jeśli jednak masz cerę tłustą lub mieszaną, wybierz matujący podkład.

Określ odcień skóry

Podkład pod makijaż nie służy zmianie koloru cery – wręcz przeciwnie, powinien być z nią identyczny. Jeśli to możliwe, korzystaj z testerów i próbek – szukaj cierpliwie, aż znajdziesz taki podkład, który będzie miał odcień najbardziej zbliżony do koloru skóry twarzy.

Ale uwaga: zbytnie przywiązywanie się do wyboru nie ma sensu. Z reguły latem skóra jest o jeden lub kilka tonów ciemniejsza i trzeba wtedy sięgnąć po inny kosmetyk.

Zwróć uwagę na skład kosmetyku

Ten punkt dotyczy osób o skórze wrażliwej, skłonnej do podrażnień i alergii. Jeśli masz taką cerę, szukaj kosmetyków, w których nie ma parabenów, sztucznych barwników i substancji zapachowych. Dobrze by było, żeby produkt był oznaczony jako hipoalergiczny. Podobnie jak przy ustalaniu najlepszego koloru, warto korzystać z darmowych próbek i testerów.

Wybierz odpowiedni dla siebie rodzaj podkładu

Nie każdy podkład pod makijaż wygląda tak samo. W sprzedaży są podkłady różnego rodzaju. Przed zakupem warto wiedzieć, z czym możemy mieć do czynienia:

– Podkład mineralny – zawiera wyłącznie naturalne składniki, minerały, w formie sproszkowanej. Najwygodniej jest nakładać go pędzelkiem lub gąbką. To sypki kosmetyk o bardzo lekkiej konsystencji, idealny na co dzień.

– Podkład kompaktowy – zwany czasem pudrem kompaktowym lub pudrem w kamieniu zwykle nakłada się gąbką. Nazwa „kompaktowy” odnosi się nie tylko do niewielkiego rozmiaru, ale też funkcjonalności – to puder, który może służyć jako podkład.

– Podkład w kremie ma gęstą, kremową konsystencję, jest kosmetykiem stworzonym na bazie olejków lub wosków i nakłada się go tak samo, jak krem, dbając jednakże o równomierne rozprowadzenie na całej twarzy.

– Podkład w płynie przypomina nieco ten kremowy, ale ma zdecydowanie rzadszą konsystencję.

Nie wszystkie podkłady oferują ten sam stopień krycia – ustal swoje potrzeby

Jeśli masz cerę o równym kolorycie, obce są ci widoczne naczynka, przebarwienia lub blizny, na co dzień powinien wystarczyć lekki podkład matujący. Jeśli jednak twoja cera przysparza ci wielu problemów, sięgnij po podkład oferujący pełne krycie.

Na co dzień i od święta – jak trwały powinien być podkład?

Lekki podkład nawilżający na co dzień będzie najlepszym wyborem. Jednak pod koniec dnia możesz mieć wrażenie, że jest go na twarzy mniej niż rano.

Trwałe podkłady oferują większe krycie, ale są zdecydowanie cięższymi kosmetykami. Taki podkład sprawdzi się przy makijażu wieczorowym lub takim, który ma wytrzymać całą noc – na przykład weselnym.