Na co zwracać uwagę przy lekturze regulaminów wypożyczalni aut?
Kategorie:

Na co zwracać uwagę przy lekturze regulaminów wypożyczalni aut?

Avatar
Opublikowane przez redakcja

Podczas rejestracji na stronach internetowych czy instalacji programów wyświetlają się różnego rodzaju regulaminy. Przyzwyczailiśmy się do tego, że tych długich i nudnych tekstów się nie czyta, a od razu przechodzi do ich akceptacji. Czasem warto jednak do nich zajrzeć, aby uniknąć niespodziewanych nieprzyjemności. Jedną z takich sytuacji jest wynajem samochodu. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy lekturze regulaminów wypożyczalni aut.

Limit kilometrów

Większość wypożyczalni stosuje w umowie zapis o limicie kilometrów. Określa on, jaką odległość można przejechać autem w ciągu doby. W przypadku wynajmu na okres dłuższy niż jeden dzień limit dobowy mnożony jest przez liczbę dni, na które została podpisana umowa, dzięki czemu w razie potrzeby można przejechać danego dnia więcej kilometrów. Poszczególne wypożyczalnie ustalają własne zasady dotyczące limitu możliwych do przejechania kilometrów, a w przypadku przekroczenia ograniczenia zobowiązują najemcę do uiszczenia opłaty za każdy nadprogramowy kilometr. Niektóre firmy oferują również możliwość krótkoterminowego wypożyczenia samochodu bez limitu kilometrów, jednak wiąże się to z wyższą ceną wynajmu.

Czysty jak łza

Wynajęty samochód powinien zostać oddany do wypożyczalni w takim samym stanie, w jakim został z niej odebrany. Auto powinno być przede wszystkim czyste. Jeśli na podłodze nagromadził się piach, tapicerka jest zakurzona, a na karoserii znajdują się zacieki, wystarczy, że odwiedzisz myjnię. Za trwałe uszkodzenia, takie jak rozerwana tapicerka czy połamany kołpak, będziesz już musiał jednak zapłacić. Ile? Wszystko powinno być w regulaminie – tłumaczy pracownik ogólnopolskiej sieci wypożyczalni samochodów ABACUS CAR RENTAL. Przed podpisaniem umowy samodzielnie sprawdź wnętrze pojazdu oraz stan lakieru i blacharki. Pracownik wypożyczalni powinien poinformować Cię o rysach czy zadrapaniach na karoserii. Jeśli tego nie zrobi, a Ty ich nie zauważysz i podpiszesz protokół odbioru pojazdu bez wspomnienia o nich, przy zwrocie auta możesz zostać obciążony dodatkową opłatą za ich usunięcie. W końcu trudno będzie udowodnić, że nie jesteś za nie odpowiedzialny.

Kary umowne

Zapłacić możesz nie tylko za zabrudzony czy uszkodzony samochód. W regulaminie znajdują się zazwyczaj także inne zapisy, których jako najemca powinieneś przestrzegać. W innym przypadku będziesz musiał zapłacić karę umowną. Do najczęściej spotykanych należą opłaty za:

  • uzupełnienie brakującego paliwa (za napełnienie baku na pewno zapłacisz więcej niż na stacji paliw),
  • udostępnienie pojazdu nieuprawnionej osobie (trudne do wykrycia przez wypożyczalnię, ale w niektórych sytuacjach możliwe),
  • nieuzgodnione wcześniej z wypożyczalnią przemieszczenie pojazdu poza granice kraju (w samochodzie może znajdować się lokalizator GPS, który na pewno to zarejestruje).

Przed podpisaniem umowy z wypożyczalnią zapoznaj się więc szczegółowo ze wszystkimi karami umownymi, aby uniknąć niemiłej niespodzianki przy zwrocie pojazdu.

Jakikolwiek punkt regulaminu wydaje Ci się niejasny? Dopytaj pracownika wypożyczalni, który na pewno rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości. Dzięki temu unikniesz wszelkich niejasności.