Odnowa wnętrza. Jak sprawić by wyglądało nowocześnie?
Kategorie:

Odnowa wnętrza. Jak sprawić by wyglądało nowocześnie?

Avatar
Opublikowane przez redakcja

Wiele osób planujących remont marzy o tym, by ich mieszkanie stało się nowoczesne. Aranżacja swojego lokum zgodnie z nowymi trendami i standardami nie zawsze jest jednak prosta. Jak urządzić dom w nowoczesnym stylu? Przedstawiamy kilka wskazówek, które mogą posłużyć za inspirację.

Jaka kolorystyka?

Nowoczesne mieszkanie to wciąż jasne przestrzenie. W ostatnich sezonach odchodzi się jednak od typowego, modnego jeszcze kilka lat temu stylu skandynawskiego. Choć wciąż dominuje biel, kremy lub szarość, warto pomyśleć również o innych odcieniach. Świetnym pomysłem na to, jak urządzić dom nowocześnie, jest dodanie mocniejszych akcentów kolorystycznych. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie kontrastu. Biel lub szarość z elementem czerni, granatu czy butelkowej zieleni na pewno odświeży wnętrze. Należy jednak ograniczyć się do łączenia dwóch, maksymalnie trzech odcieni.

Meble w nowoczesnym domu

Przestronne, a niekiedy nawet surowe wnętrza to jedna z najważniejszych cech nowoczesnego domu. Z tego powodu warto postawić na okrojoną liczbę prostych, lekkich mebli z drewna, szkła lub aluminium, unikając tych, które są obszerne i masywne. Dzięki temu pomieszczenie nie stanie się zbyt przytłoczone. Ciekawą opcją są meble na wymiar., które można dopasować do kształtu i metrażu danego wnętrza. W nowoczesnym domu meble powinny być też jak najbardziej funkcjonalne, zwłaszcza jeśli chodzi o kuchnię czy łazienkę. Z kolei pokój dzienny można podzielić, za pomocą odpowiedniego ustawienia mebli, na strefy (wypoczynkową, biurową itp.).

Co na ścianach?

Chcąc odnowić mieszkanie, zawsze warto pomyśleć o zmianie ścian. Sama farba nie jest już jednak jedynym rozwiązaniem. W nowoczesnym mieszkaniu można zastosować choćby tapety (w tym również fototapety) z ciekawymi wzorami, które sprawią, że pomieszczenia staną się niebanalne. Interesującym pomysłem są także panele ścienne, które można zamontować również w kuchni i łazience. Do urządzenia salonu, sypialni czy przedpokoju często wykorzystywane są też plakaty w ozdobnym ramach. Nie należy jednak przesadzać z ilością tego typu dekoracji, ponieważ zaburzy to harmonię i sprawi, że wnętrza staną się optycznie mniejsze.

Oświetlenie jest ważne

Zastanawiając się nad tym, jak urządzić dom, nie można zapominać o istotnej roli światła. Aby wnętrza stały się jeszcze bardziej jasne i przestronne, często rezygnuje się z firan i zasłon na rzecz modnych rolet czy żaluzji. Ogromne znaczenie ma także sztuczne oświetlenie – dzięki odpowiedniemu ustawieniu źródeł światła można stworzyć niepowtarzalną aurę. Warto pamiętać, że dobrze dobrane lampy stołowe i podłogowe, żyrandole czy kinkiety są świetnym elementem dekoracyjnym nowoczesnego mieszkania.

Natura i minimalizm

Aranżując nowoczesne mieszkanie, trzeba zachować umiar – zarówno jeśli chodzi o dekoracje, jak i meble. Minimalizm jest dziś bardzo modny, dlatego należy uważać, aby nie zagracić domu zbyt wieloma elementami czy bibelotami. Dodatki i ozdoby w postaci wazonów, świeczników, poduszek czy ramek warto starannie selekcjonować. Na pewno niezbędna w nowoczesnym mieszkaniu jest zieleń, zwłaszcza modne w ostatnich latach kwiaty doniczkowe, jak np. monstery, sukulenty i paprocie. Warto wprowadzić również rozmaite elementy kamienne lub drewniane, które bardzo kojarzą się z naturą.