Pieluchy dla dorosłych – na co zwrócić uwagę przy wyborze
Kategorie:

Pieluchy dla dorosłych – na co zwrócić uwagę przy wyborze

Avatar
Opublikowane przez redakcja

Osoby, u których pojawia się problem nietrzymania moczu, często odczuwają dyskomfort z tym związany. Chodzi zarówno o pogorszenie samopoczucia, jak i dolegliwości spowodowane kontaktem mokrej bielizny ze skórą. Dlatego tak ważne jest, żeby odpowiednio dobrać pieluchy dla dorosłych. Może to znacząco podnieść jakość życia i poprawić stan psychiczny danej osoby.

Pieluchy dla dorosłych, pieluchomajtki i majtki chłonne – jakie są różnice?

Wybierając produkty mające pomóc w problemie nietrzymania moczu u osoby dorosłej, często stajemy przed dylematem: co wybrać. Dostępne są zarówno pieluchy dla dorosłych, jak i pieluchomajtki i majtki chłonne.

Majtki chłonne przypominają zwykłą bieliznę i są cieńsze niż pieluchy dla dorosłych. Można nosić je pod ubraniem. Mają po bokach szwy, które wystarczy przy zdejmowaniu rozerwać.

Pieluchomajtki są nieco grubsze i mają pas biodrowy lub rzepy, które rozpina się przy zdejmowaniu. Są opcją dla osób z ciężką postacią nietrzymania moczu oraz dla pacjentów leżących.

Pieluchy dla dorosłych przeznaczone są dla osób z bardzo ciężką postacią nietrzymania moczu. Pieluchomajtki sprawdzą się przy nieco lżejszym nasileniu tej dolegliwości, chociaż także przeznaczone są dla osób z ciężkim natężeniem nietrzymania moczu.

Wszystkie te produkty mają system zapobiegania powstawaniu przykrego zapachu. Gwarantują poczucie suchości i świeżości, mają też specjalne zabezpieczenia przed przeciekaniem.

 

Jak wybierać pieluchy dla dorosłych – na co zwrócić uwagę?

Podstawowa kwestia, na którą należy zwrócić uwagę, wybierając pieluchy dla dorosłych, to jakość materiałów użytych do ich produkcji. Pieluchy dla dorosłych powinny być wykonane z oddychających materiałów, zapewniających skórze odpowiedni dostęp tlenu. Powinny być też miękkie i nie powodować podrażnień ani uczuleń.

Warto wybrać produkt mający system kontroli nieprzyjemnego zapachu – znacznie poprawia to samopoczucie podopiecznego. Niektóre pieluchy dla dorosłych mają też zewnętrzny wskaźnik wilgoci, co ułatwia decyzję, czy należy wymienić pieluchę na nową.

 

Istotna sprawa przy wyborze pieluch dla dorosłych to ich rozmiar. Powinny być idealnie dopasowane do obwodu bioder i wielkości danej osoby. Zapewnia to nie tylko komfort ich noszenia, ale także zapobiega wydostawaniu się moczu na zewnątrz, co może się zdarzyć, jeśli pieluchy dla dorosłych są zbyt duże. Zbyt małe pieluchy dla dorosłych mogą natomiast powodować nieprzyjemny ucisk. Za małe pieluchy nie gwarantują także dostatecznej ochrony.

 

Pieluchy dla dorosłych dostępne są w czterech rozmiarach: S, M, L i XL. Warto poświęcić chwilę na właściwe ich dobranie.

 

Cena przy wyborze pieluch dla dorosłych także jest ważna, zwłaszcza jeśli potrzebujemy ich stale. Pamiętajmy jednak, że możliwa jest pełna refundacja tych środków higienicznych przez NFZ. Wystarczy udać się do lekarza rodzinnego i wypełnić odpowiedni wniosek. Nie zapominajmy również, że nietrzymanie moczu można skutecznie leczyć.