Ogrzewane domu ekogroszkiem - poznaj zalety
Kategorie:

Ogrzewane domu ekogroszkiem – poznaj zalety

Avatar
Opublikowane przez redakcja

Ogrzewanie budynku wiąże się z niemałymi kosztami, szczególnie przy zimnej jesieni i mroźnej zimie. Nierzadko trzeba liczyć się z mocnym obciążeniem budżetu, dlatego warto dobrze przemyśleć swoją decyzję odnośnie wyboru sposobu ogrzewania pomieszczeń. Od tego zależeć będzie to, z jakimi kwotami pieniędzy przyjdzie nam się mierzyć każdego sezonu grzewczego. Najlepszą opcją byłoby korzystanie z odnawialnych źródeł energii, ale nie zawsze będzie to możliwe, czasami nawet mało efektywne w niektórych przypadkach. Do ekologicznych rozwiązań zalicza się także palenie ekogroszkiem. Pora poznać płynące z tego korzyści.

Czy warto zainwestować w kotły c.o. na ekogroszek?

Palenie zwykłym węglem w piecu nie jest ekologiczne ani ekonomiczne. Dużo lepszym wyborem okazuje się być sięgnięcie po nowoczesny kocioł c.o. na ekogroszek. Na jego korzyść przemawia wysoka wartość opałowa, niska zdolność spiekania, relatywnie mała zawartość popiołu i wilgotności. Mówimy tutaj o węglu płomiennym niespiekającym, w przypadku którego zawartość siarki nie przekracza jednego procenta. Pomimo tego, że tona dobrej jakości ekogroszku trochę kosztuje, można obniżyć koszty wytwarzanego ciepła dzięki pełnemu wykorzystaniu nominalnej mocy kotła. Niezaprzeczalną zaletą ogrzewania ekogroszkiem jest zredukowana emisja szkodliwych związków w postaci gazów i pyłów. Ekogroszek jest paliwem wysokoenergetycznym, wymagającym sięgnięcia po nowoczesne kotły wysokiej klasy z podajnikiem i paleniskiem resortowym.

W przypadku kotłów na ekogroszek można liczyć na prostą i zautomatyzowaną obsługę. Raz załadowany pojemnik wystarczy na kilka dni palenia, co stanowi ogromną oszczędność czasu i energii. Zmechanizowany system odpowiada za samoczynne dozowanie porcji paliwa. Zapewnia to możliwość cieszenia się komfortem cieplnym we wszystkich pomieszczeniach, przez cała dobę. Użytkownik może ustawiać optymalną dla siebie temperaturę, a system przystosuje piec do konkretnych wartości. Nie trzeba przy tym zaprzątać sobie głowy wydostawaniem się żaru z zewnątrz. Jedyne, o czym musimy pamiętać, to o właściwej regulacji i ustawienia cyklu podawania paliwa. Do tego dochodzi jeszcze kwestia ustawień siły i częstotliwość nadmuchu powietrza.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze kotła na ekogroszek?

Decydując się na kotły c.o. na ekogroszek, należy mieć na uwadze kilka istotnych kwestii przy ich wyborze. Interesować powinna nas dostępność podajnika, rodzaj sterownika i palnika, moc urządzenia, sposób spalania. Do tego dochodzą jeszcze kwestie sprawności cieplnej, zakres temperatur pracy, rodzaju wymiennika, tryb do samego podgrzewania wody poza sezonem grzewczym, dodatkowe wyposażenie. Producent kotła także ma znaczenie, co wpływa na cenę urządzenia. Uzależniona jest ona także od mocy i parametrów użytkowych kotła. Doskonałe kotły na ekogroszek zakupisz na stronie: https://kotlyleszka.pl/z-podajnikiem-5-klasa