Nitkowanie zębów - jak robić to prawidłowo?
Kategorie:

Nitkowanie zębów – jak robić to prawidłowo?

Prawidłowa higiena jamy ustnej pozwala zachować nie tylko zdrowe zęby, ale i piękny uśmiech. Liczy się przy tym nie tylko odpowiednia technika i regularność mycia zębów. Istotne jest by pamiętać nie tylko o czyszczeniu powierzchni zęba, ale także przestrzeni międzyzębowych. Ważne są zatem właściwie dobrane akcesoria higieniczne – szczoteczka i pasta do mycia zębów, płyn do płukania jamy ustnej czy nić dentystyczna. Jak prawidłowo używać nici dentystycznej? Warto znać zasady nitkowania zębów.

Na czym polega nitkowanie zębów?

Nitkowanie zębów polega na przeciągnięciu fragmentu nitki po powierzchni bocznej zęba. Aby to zrobić prawidłowo należy urwać ok. 40 cm odcinek nici (w przypadku tej tradycyjnej, nawiniętej w rulonik, sprzedawanej w pojemniczku) i uchwycić go w dwa palce tak, by pomiędzy nimi pozostał odcinek ok.10 cm. I właśnie ten odcinek następnie przeciągamy między dwoma zębami. By przecisnąć nitkę między punkt styczny trzeba użyć odrobiny siły, a potem przeciągnąć delikatnie nić po jednej krawędzi zęba. Należy pamiętać, by do każdej przestrzeni wprowadzić nitkę dwukrotnie, by wyczyścić krawędzie obu sąsiadujących zębów. W trakcie stosowania, nić przeciągamy po palcach w taki sposób, by do każdej przestrzeni wprowadzić jej czysty odcinek. Najlepiej nitkować zęby stojąc przed lustrem, co pozwala na dokładne i prawidłowe jej zastosowanie.

Co daje nitkowanie zębów?

Wyrobienie nawyku używania nici dentystycznej przynosi wymierne korzyści. Regularne nitkowanie zębów pozwala na wyczyszczenie przestrzeni między zębami, gdzie gromadzą się resztki pokarmu. Sprzyja to powstawaniu osadu i płytki nazębnej jako idealnej pożywki dla bakterii. A to sprzyja rozwojowi zmian próchniczych. Okolica, gdzie stykają się dwa zęby jest niezwykle trudno dostępna dla włosia tradycyjnej szczoteczki do zębów. Z tego powodu przestrzenie międzyzębowe są często omijane w trakcie mycia zębów. Sprzyja to powstawaniu ubytków próchniczych, które są trudno dostrzegalne. I właśnie czyszczenie zębów nicią dentystyczną zapobiega takim zmianom na zębach. Dodatkowo, pozwala na wczesne ich wykrycie. Nitka do zębów z reguły zahacza, strzępi się lub rwie w miejscu powstania takiego ubytku na powierzchni stycznej zęba. Pozwala to zatem na zdiagnozowanie zmiany, często niedostrzegalnej.

Nitkowanie zębów przed czy po szczotkowaniu?

Ponieważ stosowanie nitki do zębów stanowi uzupełnienie pełnej higieny jamy ustnej winno być poprzedzone prawidłowym użyciem szczoteczki. Zaleca się zatem nitkowanie zębów po szczotkowaniu. Wówczas mamy pewność, że usunęliśmy już wszystkie resztki pokarmowe zalegające w trudno dostępnej lokalizacji. Na zakończenie pielęgnacji, zaleca się zastosowanie właściwie dobranego płynu do płukania jamy ustnej. Szukasz nitki do zębów, która zadba o stan Twojej jamy ustnej? Sprawdź ofertę produktów na Sunstar Gum: https://www.sunstargum.com/pl/

Jak często nitkować zęby?

Nitkowanie zębów powinno być stosowane regularnie. Korzystne jest wyrobienie sobie nawyku codziennego stosowania nitki do zębów jako doskonałego uzupełnienia prawidłowej higieny jamy ustnej. Niekiedy jest to idealne rozwiązanie pozwalające na szybkie i bezbolesne usunięcie kawałków jedzenia, które utknęły w wąskiej przestrzeni stylu dwóch zębów. Warto pamiętać, że  nitkowanie jest to najtańszy sposób na wyczyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Aktualnie dostępna szeroka gama nici dentystycznych pozwala na wybór najlepszej opcji. W aptekach czy drogeriach sprzedających akcesoria higieniczne można znaleźć nitki dentystyczne w korzystnej cenie.