Jakie przysmaki podawać kotu?
Kategorie:

Jakie przysmaki podawać kotu?

Avatar
Opublikowane przez redakcja

Przysmaki dla kota najczęściej odgrywają rolę nagrody. Mogą być ponadto dodatkową suplementacją wzbogacającą jego dietę o niezbędne witaminy i minerały. Biorąc pod uwagę fakt, że koty są wybrednymi stworzeniami, warto dość często zmieniać im przysmaki.

Jak wybrać przysmak dla kota?

Przysmaki dla kota wybierane są najczęściej przez ich właścicieli do nagradzania lub motywowania w trakcie szkoleń behawioralnych. Na szczęście na półkach sklepowych jest szeroki wybór smakołyków o różnych kształtach, rozmiarach i smakach. Obecnie nie są to tylko zwykłe “smaczki”, ale przysmaki wzbogacone o cenne składniki mineralne i witaminy. 

Wybierając przysmak dla kota, należy pamiętać, że poza walorami smakowymi uwaga każdego odpowiedzialnego właściciela powinna być skierowana na skład i wartości odżywcze. Puste kalorie mogą wpłynąć na niedożywienie i ospałość zwierzęcia, którego sierść dodatkowo nie będzie w najlepszej kondycji. Dobrze jest mieć też świadomość, że przysmak nie zastępuje głównych posiłków, jedynie je uzupełnia. Mięsne przekąski dla kota wspomagają jego układ odpornościowy, kondycję zębów i sierści. Warto wybierać je w sposób rozsądny i podawać zwierzęciu w niewielkich ilościach, tak aby nie zastąpiły głównych posiłków. Przysmak dla kotów ponadto dobrze sprawdza się w sytuacjach stresujących np. przed wizytą u weterynarza, szczególnie podczas obcinania pazurków, wykonywania badań ultrasonograficznych czy zastrzyków oraz oczywiście jako nagroda dla pupila. 

W szerokiej ofercie przysmaków znajdują się różnego rodzaju chrupki, ciasteczka oraz pasty zastępujące suplementację witamin i minerałów w postaci kropel czy tabletek doustnych. Część z nich może mieć w składzie kocimiętkę, która działa na kota stymulująco. Podawanie przysmaków jest szczególnie ważne u ras wymagających szczególnej troski np. z długą sierścią. 

Wybór odpowiedniego przysmaku dla kota jest kwestią czasu. Z racji tej, że koty znane są ze swojej wybredności, potrzeba cierpliwości w wybieraniu optymalnego rozwiązania, zanim natrafi się na taki, który sprosta oczekiwaniom zwierzęcia. Koty, w przeciwieństwie do psów, lubią różnorodność, dlatego właściciele powinni często zmieniać ich jadłospis. Ze względu na wartości zdrowotne warto sięgać po produkty sprawdzone ze średniej lub wyższej półki.

Przysmaki dla kotów a uzębienie

Twarde przysmaki dla kotów polecane są przede wszystkim po to, by zadbać o zęby zwierząt. Kot musi je rozgryźć, przez co pozbywa się z płytki kamienia nazębnego. W efekcie zmniejsza się ryzyko rozwinięcia próchnicy i chorób przyzębia, które często powodują zwierzęciu ból. Dzięki nim kot ma nie tylko zdrowsze zęby, ale i świeży oddech. Niektóre przysmaki mają w składzie także mentol. 

Przysmaki dla kotów a odkłaczanie 

Koty samodzielnie dbają o czystość sierści. Kilka razy dziennie pielęgnują ją (wylizują), przez co duża jej ilość zalega w ich układzie pokarmowym. W efekcie często dochodzi u nich do wymiotów – zwracają kule włosowe, tzw. bezoary. Jeśli kot ma możliwość spacerowania na dworze, w celu pozbycia się bezoarów zjada duże ilości trawy. W warunkach domowych często jest to niemożliwe, a zalegające kule włosowe są częstym powodem kłopotów zdrowotnych. Warto więc sięgnąć po przysmaki wspomagające odkłaczanie. Najczęściej są to gęste pasty o mięsnym smaku.