Jak wybrać jesienne kwiaty do skrzynek na balkon i taras?
Kategorie:

Jak wybrać jesienne kwiaty do skrzynek na balkon i taras?

Avatar
Opublikowane przez redakcja

Jesień zbliża się wielkimi krokami. I choć temperatury za oknem jeszcze na nią nie wskazują, to widać ją w jesiennych, kwiatowych aranżacjach balkonów. Owszem, na niektórych balkonach można jeszcze dostrzec piękne, bujne i różnokolorowe, kwieciste dekoracje, ale coraz częściej ustępują one bardziej oszczędnym kompozycjom, upstrzonym brązem i złotem.

Jesienne kwiaty w sam raz na balkon

Każdy esteta, któremu marzy się pięknie udekorowany, jesienny balkon, nie pozostawi go samemu sobie po letnich upałach. Spadek temperatur oznacza również koniec okresu wegetacyjnego większości roślin. Nie jest to jednak jeszcze zima. Istnieją odmiany kwiatów, którymi z powodzeniem można udekorować jesienny balkon.

Wrzosy – wrześniowe, jesienne kwiaty

Myśląc o odpowiednich gatunkach jesiennych roślin balkonowych, nie sposób nie wspomnieć o wrzosie. Ta piękna, nieodłącznie kojarzona z wrześniem roślina, występuje w wielu różnych odmianach. Nam szczególnie podobają się jej „różane” odmiany, noszące nazwę Alba Plena, Radnor i Annemarie. Ich delikatne jesienne kwiaty przypominają różyczki, które swoim pięknem nawiązują do lata. Niestety, wrzosy są roślinami o dużych wymaganiach. Potrzebują one dobrze użyźnionej, próchniczej gleby o kwaśnym odczynie. Muszą być też systematycznie podlewane.

Rozchodnik okazały – kwiat, który nie boi się jesieni

Jeśli zależy nam na roślinach wytrzymałych, które nie wymagają zbyt intensywnej opieki, a jednocześnie na takich, które kwitną aż do przełomu października i listopada, to dobrym pomysłem będzie rozchodnik. Ta piękna roślina jest bardzo kolorystyczną ozdobą, która emanuje różem, bielą a czasem nawet odmianami pomarańczy. Jest to propozycja dla tych osób, które mimo jesieni wciąż chcą utrzymać na tarasie letnie klimaty. Rozchodnik wymaga dużej ilości światła słonecznego i okresowego podlewania.

Celozja – jesienne kwiaty kwitnące też latem

Celozje to mało znane, ale za to piękne, jesienne kwiaty. Są bogato zdobione i przypominają specyficzne pióropusze. Jest to doskonała propozycja dla osób, które chcą zaskoczyć innych niebagatelnie ukwieconym tarasem, lub balkonem. Co ważne, nie mają one dużych wymagań. Wystarczy im intensywnie oświetlone stanowisko i okresowo nawadniana, przepuszczalna gleba. Rośliny te doskonale sprawdzą się nie tylko jesienią, ale i latem. Kwitną od lipca do października.

Iglaki – znak  zbliżającej się zimy

Naszą ostatnią propozycją są małe, balkonowe iglaki, które będą pięknie wyglądać jesienią, ale też ożywią nasz balkon w okresie zimowym. W szczególny sposób chcemy zwrócić uwagę na jałowiec płożący Glauca. Odmiana ta posiada charakterystyczne, błękitne zabarwienie i jednocześnie nie wymaga intensywnej pielęgnacji. Powinno się ją sadzić na mieszance torfu wysokiego i kory drzewnej, najlepiej w proporcjach 1:1. Nie zapomnijmy też o nawozach wieloskładnikowych!

Balkonowa kompozycja z jesiennych kwiatów wcale nie musi emanować smutkiem i szarością. Jeśli ją odpowiednio rozplanujemy, będzie ona tętnić życiem również późną jesienią.