Czym zajmuje się endodoncja?
Kategorie:

Czym zajmuje się endodoncja?

Avatar
Opublikowane przez redakcja

Usuwanie miazgi zęba? Kto by pomyślał? A jednak – okazuje się, że taka forma leczenia daje pacjentom nadzieję na zachowanie zęba i możliwość zrekonstruowania go. Proces usuwania miazgi zęba nazywa się leczeniem kanałowym. Nazwa pochodzi od miejsc, z których usuwa się miazgę – między innymi z kanałów korzeni zębowych, ale także z komory zęba.

Czy wiesz, w jakich sytuacjach leczenie kanałowe może okazać się dla ciebie przydatne? Dowiesz się tego z poniższego artykułu! Jako, że jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu stomatologii zachowawczej, warto jest wiedzieć, czym jest leczenie kanałowe i w jakich przypadkach jest zalecane.

Czym jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe to nazwa, którą stosuje się zamiennie z nazwą „endodoncja”, czy też „leczenie endodontyczne”. Niezależnie od nazwy, jaką wystosujemy, stomatolog na pewno będzie wiedzieć, czego potrzebujemy. Leczenie kanałowe jest odpowiedzią na problemy związane z miazgą zęba, które mogą powstać na przykład na skutek rozwoju próchnicy. 

Proces leczenia kanałowego polega na usunięciu miazgi zęba z kanałów korzeni zębowych i komory zęba, celem zapobiegania rozwojowi bardziej skomplikowanych chorób. Endodoncję stosuje się zazwyczaj wtedy, gdy inne metody leczenia zachowawczego nie będą w stanie przynieść pożądanego efektu. 

Kiedy stosuje się endodoncję?

Endodoncja jest stosowana między innymi wtedy, gdy miazga zęba ulegnie zakażeniu. W takich przypadkach najczęściej konieczne jest jej usunięcie. Na skutek zakażenia, spowodowanego rozwojem próchnicy, dochodzi do powstania nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba, które bez podjęcia działania może przerodzić się w martwicę zęba, czy też zgorzel. 

Leczenie kanałowe wykonuje się także wtedy, gdy ząb ulegnie uszkodzeniu mechanicznemu. Złamanie, do którego wówczas dojdzie, musi obejmować także miazgę zęba – wtedy leczenie kanałowe jest uzasadnione. 

Zalety endodoncji

Endodoncja, z racji charakterystyki zabiegu, nie niesie za sobą wielu zalet. Efekt tego leczenia jest jednak bardzo ważny, gdyż dzięki endodoncji jesteśmy w stanie uchronić się od ekstrakcji naturalnego zęba. Nawet, jeśli zabieg ten niesie za sobą tylko jedną zaletę, to jest ona niesamowicie ważna. Uratowanie zęba przed ekstrakcją daje możliwość odbudowania go z wykorzystaniem korony protetycznej, co całkowicie przywróci jego funkcjonalność i estetykę.

Leczenie kanałowe jest skutecznym zabiegiem, dlatego warto zdecydować się na ten rodzaj zabiegu. Czy kiedykolwiek korzystałeś z zabiegu endodoncji? Jeśli nie, zapraszamy do gabinetu https://klinika-wiktorska.pl/zabieg/leczenie-kanalowe-pod-mikroskopem-endodoncja/