Jak rozciągnąć buty – praktyczne sposoby!
Kategorie:

Jak rozciągnąć buty – praktyczne sposoby!

Avatar
Opublikowane przez redakcja

Magia sklepów polega na tym, że niemal wszystkie oferowane produkty wydają się idealne i wprost musisz je mieć! Nie inaczej jest z butami. Chyba każdy miał w swoim życiu choć raz kłopot z uwierającymi, niewygodnymi butami, które dziwnym trafem okazały się za małe. Czasami też świadomie kupujemy za małe buty, ponieważ podobają nam się tak bardzo, że ignorujemy niedopasowanie w rozmiarze. Dowiedz się, jakie są sposoby na za małe buty! 

Domowe sposoby na za małe buty

Problem za ciasnych butów dotyczy tak wielu ludzi, że powstało naprawdę sporo sposobów na odpowiednie dopasowanie obuwia do własnego rozmiaru stopy. Jednym ze znanych domowych sposobów są mokre skarpety, które zakłada się na nogi i wsuwa w za ciasne obuwie. Skarpety powinny być mokre, ale nie ociekające wodą, dlatego przed założeniem trzeba je wycisnąć. Po założeniu skarpetek i obuwia trzeba spacerować w nich przez jakiś czas po domu. Następnie najlepiej wypchać buty gazetami i zostawić na noc, by efekt uzyskany dzięki mokrym skarpetkom się utrzymał. 

Inny sposób również zakłada użycie wody. Jeśli tylko buty nie są klejone, możesz wlać wrzątek do czubka buta, szybko go wylać i zrobić to samo z wewnętrzną na końcach butów. Potem włóż je i nie zdejmuj przez kilka godzin. Ten sposób wydaje się jednak odrobinę uciążliwy. Chodzenie w mokrych butach kilka godzin to mało kusząca perspektywa, chociaż skuteczna. Bardzo często pomaga też zwilżenie wnętrza butów, a następnie chodzenie w nich i w grubych skarpetach przez 1-2 dni. Jeśli bardzo Ci zależy na butach, warto się poświęcić, ale na szczęście są też łatwiejsze sposoby. 

Jak rozciągnąć buty skórzane

Pomysłów na rozciągnięcie butów ze skóry jest dużo. W tym celu można wykorzystać patent z lodem. Należy wtedy wlać wodę do plastikowych torebek, zawiązać je dokładnie i włożyć do butów. Foliowa torebka powinna wypełniać całe wnętrze, ale trzeba uważać by jej objętość nie była za duża, dlatego lej wodę z umiarem. Następnie buty wkłada się na noc do zamrażalnika, gdzie pod wpływem niskiej temperatury lód napęcznieje i rozciągnie obuwie. Po wyjęciu butów z chłodni trzeba je nosić, aż na powrót zyskają temperaturę pokojową. Skórzane obuwie można też spróbować rozciągnąć poprzez trzymanie go nad parą. Gdy materiał zmięknie, podobnie jak w poprzednich sposobach, również trzeba rozchodzić buty. Buty skórzane, (pod warunkiem, że są szyte, nie klejone) można rozciągnąć, wybierając dowolny ze znanych sposobów, ponieważ prawdziwa skóra to materiał elastyczny i wysokiej jakości. Buty ze skóry są trwałe i zapewne z tego powodu dużo droższe niż obuwie z tworzywa sztucznego. 

Jak rozciągnąć buty z tworzywa sztucznego

Buty, które nie są wykonane ze skóry, bardzo często mają również gorszą jakość. Z tego względu trzeba na nie bardziej uważać i także przy rozciąganiu można pozwolić sobie na mniej niż w przypadku obuwia skórzanego. Do butów z tworzywa sztucznego poleca się specjalne preparaty, które zmiękczają włókna materiału, z jakiego wykonane są buty, dzięki czemu łatwo dopasowują się one do kształtu stopy. Nie warto natomiast ryzykować operacji z wodą lub lodem, ponieważ jeśli buty są klejone, możemy je w ten sposób szybko zniszczyć. Szyte buty z tworzywa sztucznego będą bardziej wytrzymałe i tutaj można spróbować sposobu z mokrymi skarpetkami czy wrzątkiem. Zrezygnuj jednak z metody wkładania pary butów do zamrażarki, ponieważ sztuczny materiał może łatwo pęknąć pod wpływem tak niskiej temperatury! 

Za małe buty – inne sposoby na rozwiązanie problemu

Sposobem, który na pewno spodoba się wszystkim leniwym, jest zaniesienie butów do specjalisty. Szewc odpowiednio się nimi zajmie rozciągnie je specjalnym preparatem lub rozbije młotkiem, a przy tym na pewno ich nie uszkodzi, co laikom może się zdarzyć podczas prób dopasowania obuwia w domowym warsztacie. Dodatkową zaletą skorzystania z usług szewca jest korzystna cena. Nie zapłacisz wiele, buty będą pasowały idealnie, a Ty zaoszczędzisz czas i nerwy. 

Jak rozciągnąć buty za pomocą suszarki?

Popularnym i mało inwazyjnym sposobem na rozciągnięcie za małych butów jest użycie suszarki do włosów. Zazwyczaj każdy posiada w domu suszarkę, więc metoda ta nie wymaga żadnych pieniędzy oraz wielkiego zaangażowania. Potrzebne będą również grube skarpetki, które zakłada się na stopy i wkłada w za ciasne obuwie. Następnie kieruje się strumień powietrza z suszarki na miejsca, które wymagają poszerzenia. Gdy buty zrobią się ciepłe, wyłącz suszarkę, ale nie zdejmuj butów, dopóki nie ostygną. Ten proces można powtarzać kilka razy, ponieważ nie zawsze buty rozciągną się do pożądanej wielkości od razu. Ta metoda z pewnością nie zniszczy butów, ale wymaga odrobiny cierpliwości. 

Na koniec jeszcze jedna rada: korzystaj z przywilejów konsumenta i kupuj uważnie. Każdy towar możesz z powodzeniem zwrócić w ciągu co najmniej 2 tygodni, a zwykle termin ten wynosi aż 30 dni! Dokładne mierzenie w sklepie to również doskonały sposób na to, by uniknąć cierpienia w przyszłości, a także zaoszczędzić pieniądze, jeśli za małych butów nie uda się oddać ani sprzedać.