Mogłoby się wydawać, że kamica nerkowa to efekt niedostatecznego nawodnienia organizmu lub schorzenie występujące jedynie przy okazji innych chorób. Okazuje się jednak, że problemy z układem moczowym są jedną z najczęstszych przyczyn wizyt lekarskich. W jaki sposób z nimi walczyć oraz jak zapobiegać ich nawrotom?
Kamica nerkowa – jak powstaje?
Kamica nerkowa to jedna z najczęściej występujących chorób nerek. Powstaje w wyniku wytrącania się substancji chemicznych znajdujących się w moczu. Ów substancje z czasem kumulują się, tworząc złogi utrudniające prawidłową pracę układu moczowego. Z czasem w nerkach formują się kamienie nerkowe, które mogą całkowicie zaburzyć ich funkcjonowanie. Niestety, kamica najczęściej rozwija się bezobjawowo, przez co wiele osób żyje w przekonaniu, że ich nerki pracują bez zarzutu. Z kolei ich niewydolność może być niebezpieczna zarówno dla naszego zdrowia, jak i życia. Najczęściej problem objawia się podczas ataku kolki nerkowej, która wiąże się z ostrym bólem w okolicy lędźwi i pęcherza.
Kto jest w grupie ryzyka?
Okazuje się, że problem z prawidłowym funkcjonowaniem nerek może dotknąć każdego, niezależnie od wieku. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby starsze, chorzy cierpiący na cukrzycę, nadciśnienie ora wady serca. Czynnikami zwiększającymi prawdopodobieństwo są też papierosy, otyłość, a także genetyczna podatność na choroby nerek.
Podatni są zwłaszcza mieszkańcy krajów wysokorozwiniętych, nie bez powodu przypadki chorób zdecydowanie częściej odnotowuje się w Europie i Ameryce Północnej. Siedzący tryb życia, nieprawidłowa dieta, duże spożycie mięsa, wszechobecna sól – to wszystko przekłada się na kondycję naszych nerek.
Czy kamicę nerkową można leczyć?
W jaki sposób przebiega proces leczenia kamicy? W pierwszej kolejności lekarz zleca szereg badań mających na celu ustalić rozmiar kamienia oraz przyczynę jego powstania. Wśród nich będą m.in. badanie moczu, krwi, USG oraz tomografia. Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, jednym z pierwszych zaleceń jest zwiększenie spożycia wody, co najmniej do 2-2,5 l dziennie. By ułatwić usunięcie kamieni nerkowych z przewodu moczowego, stosuje się leki o działaniu rozkurczającym. W zależności od stopnia zaawansowania problemu może być konieczne leczenie chirurgiczne.
Co z profilaktyką?
Problem kamicy nerkowej może powrócić, więc żeby tego uniknąć, należy stosować się do zaleceń specjalistów. Jeśli kamienie powstały w wyniku innej choroby, pierwszym krokiem będzie oczywiście jej wyleczenie. W profilaktyce ważne jest także obfite nawadnianie organizmu. Wypijanie 2,5 litra płynów na dobę pomoże udrożnić drogi moczowe i wypłukiwać zbierający się piasek nerkowy.
Na zdrowie nerek wpływa również aktywność fizyczna. Zmiana trybu życia oraz diety pomoże uporać się z nadwagą – jedną z głównych przyczyn występowania kamicy nerkowej. Warto zmniejszyć również spożycie soli, białka oraz wapnia. Codzienny jadłospis warto za to wzbogacić o magnez, który jest łatwo rozpuszczalny i usuwany z organizmu wraz z moczem.
Dowiedz się więcej na https://www.dbajonerki.pl/schorzenia-nerek/rodzaje-kamieni-nerkowych