6-trickow-dzieki-ktorym-posprzatasz-dom-w-mgnieniu-oka
Kategorie:

6 tricków, dzięki którym posprzątasz dom w mgnieniu oka!

Sprzątanie domu to jedna z tych czynności, za którą większość z nas nie przepada. Wystarczy jednak odpowiednio ją zaplanować, by przebiegła ona szybko i sprawnie, a dom — lśnił czystością.

Jak sprzątać dom? Praktyczne porady

Jak sprzątać dom? Porządki zaplanować można na dany dzień tygodnia, na przykład sobotę, lub każdego dnia porządkować jedno wybrane pomieszczenie. Zaletą drugiego z rozwiązań jest to, że  dom zawsze zachwyca czystością, nie tylko od święta. Poświęcając na sprzątanie w domu kilkadziesiąt minut dziennie, nie odczujemy, że jest to przykry, uciążliwy obowiązek.

Od czego zacząć sprzątanie domu? W pierwszej kolejności, warto zaaplikować na uporczywe zabrudzenia odpowiednio dopasowane detergenty. Dzięki temu będą one miały wystarczająco dużo czasu na działanie. Do tego typu uciążliwych miejsc zalicza się między innymi pokrytą tłuszczem kuchenkę czy fugi pod prysznicem. W międzyczasie zająć można się innymi obowiązkami.

By ułatwić sobie sprzątanie kuchni czy innego pomieszczenia, warto przypisać każdemu z przedmiotów stałe miejsce w domu i odkładać je tam po każdym użyciu. To gwarancja codziennych, małych sukcesów w unikaniu bałaganu. Gdy rzeczy są pogrupowane według wspólnej cechy, znacznie łatwiej je odnaleźć. Na blatach oraz półkach znajdować powinno się możliwie jak najbardziej przedmiotów, które wymagałyby częstego przestawiania i czyszczenia. Warto umieść tam jedynie te, z których korzystamy na co dzień.

Sprzątając łazienkę lub inny pokój, warto kierować się zasadą „z góry na dół”. Zgodnie z nią, czyszczenie zaczynamy od górnych półek i stopniowo przechodzimy coraz niżej, aż do podłogi. Dzięki tej metodzie nie trzeba ponownie myć podłogi po wyczyszczeniu blatu czy szafek. W pierwszej kolejności ścieramy kurz, a dopiero później przechodzimy do odkurzania paneli czy płytek. Ta sama zasada dotyczy domów kilkupiętrowych. Porządki najlepiej rozpocząć od wyższej kondygnacji i przemieszczać się coraz niżej. Dzięki temu brud nie przenosi się na inne poziomy. Sprzątając dane piętro, warto w pierwszej kolejności zająć się najbrudniejszym pomieszczeniem. W ten sposób uniknąć można roznoszenia się zabrudzeń po całej kondygnacji.

Jak sprzątać kuchnię?

Sprzątanie kuchni — od czego zacząć? W pierwszej kolejności należy przygotować akcesoria do sprzątania domu (https://tadar.pl/kategoria/sprzatanie). Jak podpowiada ekspert Tadar.pl, niezbędne będą tutaj: gąbki, ściereczki (zarówno bawełniane, jak i te z mikrofibry), gumowe rękawiczki, papierowe ręczniki, wiadro i mop do mycia podłóg oraz płyn do mycia naczyń. Miłośnicy naturalnych środków czystości, zaopatrzyć mogą się również w sodę oczyszczoną, ocet, sól oraz cytrynę. Jak powinno wyglądać sprzątanie kuchni krok po kroku? Najpierw na dłonie należy założyć grube gumowe rękawice i umyć naczynia. Jeżeli w kuchni znajdują się przedmioty z innych pomieszczeń, przekładamy je do pudełka, a następnie odkładamy na miejsce. Kolejny etap kuchennych porządków to mycie szafek. Jak to zrobić? Wyjmujemy z nich wszystkie naczynia i produkty spożywcze i czyścimy szafki przy pomocy wody z dodatkiem mydła lub płynu do mycia naczyń i ściereczek z mikrofibry. Do tego celu wykorzystać można również wodę z sodą oczyszczoną lub octem. Kuchenkę najlepiej myć łagodnym mleczkiem naniesionym na miękką gąbkę, a piekarnik — ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń.

Sprzątanie łazienki krok po kroku

Jak sprzątać łazienkę? Najpierw wyjmujemy wszystkie przedmioty z wanny lub spod prysznica i przekładamy je do miski. Aplikujemy na nie dedykowane tego typu przestrzeniom środki czyszczące. Miskę klozetową zalewamy środkiem do mycia toalet. Czyścimy lustro oraz armaturę. Jeżeli jest to konieczne, myjemy również płytki oraz lampy. Odkładamy kosmetyki i akcesoria kąpielowe na miejsce. Zamiatamy i myjemy podłogę. Na koniec, wieszamy świeże ręczniki i uzupełniamy papier toaletowy.

Zwieńczeniem domowych porządków może być wystawienie przed drzwi nowej wycieraczki do butów od Tadar.pl.

Jak efektywnie sprzątać dom? Gwarantujemy, że jeżeli zastosujecie się do naszych wskazówek, zajmie Wam to zaledwie kilka chwil.