Samochód we współczesnym świecie jest środkiem transportu niezbędnym do codziennego funkcjonowania. Budowa nowoczesnych dróg i autostrad ułatwia sprawne poruszanie się, co dodatkowo skłania do nabycia auta. Jeśli środki finansowe na zakup samochodu są ograniczone warto zdecydować się na samochód używany. Kupując używane auto zyskujemy znaczną przewagę cenową nad nowymi odpowiednikami. Oferta tego typu pojazdów na polskim rynku jest bardzo szeroka, jednak przed ich zakupem należy zwrócić szczególną uwagę na analizę ogłoszeń motoryzacyjnych i późniejszych oględzin interesujących nas pojazdów.
Zdjęcia z każdej strony auta
Jednym z ważnych elementów, jeżeli chodzi o wstępną analizę ogłoszenia motoryzacyjnego, jest sprawdzenie czy zamieszczone zostały zdjęcia pojazdu z każdej strony. Przyczyną braku fotografii może być uszkodzenie lakieru bądź korozja, co prawdopodobnie sprzedawca stara się ukryć sprzedając samochód. Ponadto warto zwrócić uwagę na niską jakość zamieszczonych zdjęć, co uniemożliwia ich analizę. W przypadku wszelkich nieprawidłowości należy napisać do sprzedawcy wiadomość z prośbą o przesłanie fotografii samochodu o wyższej rozdzielczości bądź ze zbliżeniem na dany element.
Podejrzana treść ogłoszenia
Na rynku samochodów używanych funkcjonuje kilka charakterystycznych zwrotów, jeżeli chodzi o nieuczciwych handlarzy. Przykładowo zwrot „typowe ślady użytkowania” świadczyć może zarówno o rysach na karoserii, jak również o dziurach po korozji, dlatego warto dopytać o szczegółowy charakter zużycia pojazdu. Jednym ze znamiennych sformułowań są również „konieczne drobne naprawy”, za którymi mogą się kryć problemy techniczne uniemożliwiające bezproblemowe korzystanie z samochodu. W takim przypadku należy również przesłać do sprzedawcy wiadomość z prośbą o wskazanie poszczególnych elementów wymagających natychmiastowej renowacji, jak również tych, które jej nie wymagają.
Stan elementów eksploatacyjnych
Czynnością, której koniecznie należy dokonać podczas oględzin samochodu używanego, jest dokładne sprawdzenie stanu elementów eksploatacyjnych samochodu, takich jak:
- opony,
- tarcze hamulcowe,
- klocki,
- amortyzatory,
- elementy zawieszenia,
- układ wydechowy.
Podzespoły pojazdu, z którego wcześniej korzystał poprzedni właściciel, nie będą w stanie nowym, co jest oczywiste, jednak ich skrajnie zły stan może być zagrożeniem podczas użytkowania pojazdu przez nas w przyszłości. Dlatego bardzo ważne jest to, aby zakupić sprawny i bezpieczny pojazd.
Lakier, czyli pierwsze wrażenie
W przypadku dokonywania oględzin samochodu używanego, warto wyposażyć się w tzw. miernik grubości lakieru, stosowany w motoryzacji w celu zmierzenia grubości lakieru w dowolnym punkcie pojazdu. Pozwala to na wykrycie znajdującej się pod spodem masy szpachlowej, bądź wszelkich innych odchyleń.
Podsumowanie
Samochód używany jest opcją atrakcyjną nie tylko dla początkujących kierowców, ale także dla tych pragnących zminimalizować koszty związane z zakupem środka transportu. Przed zakupem używanego samochodu warto wziąć pod uwagę wyżej wymienione wskazówki, dzięki czemu unikniemy nieprzyjemnych sytuacji po sfinalizowaniu zakupu samochodu. Polecamy przejrzenie ofert sprzedaży używanych samochodów zamieszczonych na portalu ogłoszeniowym Pokato.pl. Po wpisaniu w wyszukiwarkę serwisu frazy „auta kupię” – wyświetlą się konkretne ogłoszenia samochodów używanych, zawierające szczegółowe informacje na ich temat, wraz ze zdjęciami. Powodzenia.