5 odblasków na rower niezbędnych jesienią!
Kategorie:

5 odblasków na rower niezbędnych jesienią!

Obowiązkowe wyposażenie rowerzysty stanowi odblask rowerowy tylny w kolorze czerwonym. Rowerzysta nie ma za to obowiązku montowania innych świateł odblaskowych. Jeśli jednak chce to uczynić, jak najbardziej może to zrobić. Zwiększy to jego widoczność na drodze szczególnie jesienią, kiedy przez niekorzystne warunki atmosferyczne bywa ona mocno ograniczona.

Odblask rowerowy przedni jest dobrowolny. Montując go, trzeba pamiętać, że może on mieć kolor jedynie biały lub żółty. Odblask na rower w czerwonym kolorze jest zarezerwowany tylko i wyłącznie na jego tył i pozwala on ustalić innym uczestnikom ruchu drogowego, że rowerzysta porusza się w tym samym kierunku co oni. Podpowiadamy, jakie odblaski na rower wybrać, aby dobrze pełniły swoją rolę.

Kamizelka odblaskowa na rower

Wielu miłośników jazdy na jednośladzie nurtuje pytanie, czy kamizelka odblaskowa jest obowiązkowa dla rowerzysty? Rowerzysta ma prawny obowiązek mieć działające światła rowerowe, jednak w przepisach nie ma regulacji na temat jazdy w kamizelce odblaskowej. Zatem, czy rowerzysta musi mieć kamizelkę? Odpowiadając krótko – nie musi. Mimo to warto rozważyć zakup takiej kamizelki. Kamizelka odblaskowa z nadrukiem posiada dużą powierzchnię odbijającą światło, dzięki czemu będzie jak znalazł w sytuacji, gdy warunki pogodowe ulegną pogorszeniu.

Szelki odblaskowe

Kamizelka na rower może niektórym ograniczać ruchy lub sprawiać dyskomfort, odbierając tym samym całą radość z jazdy na rowerze. Ten problem znika w przypadku odblaskowych szelek. Regulowane szelki odblaskowe doskonale dopasowują się do sylwetki rowerzysty, dzięki czemu pozostają na swoim miejscu nawet podczas dużych prędkości. Dlatego, jeśli kamizelka rowerowa odblaskowa nie spełniła Twoich oczekiwań, postaw na odblaskowe szelki.

Drobne odblaski na rower

Odblaski rowerowe wcale nie muszą być duże. Wystarczy mały gadżet typu samozaciskowa odblaskowa opaska na ramię lub odblaskowa naklejka przyklejona na plecak, żeby kierowca dostrzegł rowerzystę z odległości 150-300 metrów i tym samym zyskał czas na to, by odpowiednio zareagować. Jeśli chodzi o dzieci, dobrym rozwiązaniem są też odblaski na szprychy, które pięknie przyozdobią rower malucha, a przy okazji zwiększą jego widoczność na drodze po zmroku.

Odblaskowy ubiór rowerzysty

W sklepach ze sportową odzieżą znaleźć można specjalne kurtki, legginsy i inne elementy garderoby na rower. Niektóre z nich z myślą o bezpieczeństwie ich użytkowników zostały zaopatrzone w odblaskowe wstawki. Zwykle są to odblaskowe paski lub rozmieszczone w różnych miejscach znaczki, które odbijają światło. Dzięki temu kupując odzież na rower mamy w komplecie odblask, dzięki czemu nie musimy dodatkowo wydawać pieniędzy na jego zakup.

Odblaskowy plecak lub worek

Planując rowerową wycieczkę, dobrze jest zabrać ze sobą dodatkową bluzę lub kurtkę na wypadek, gdyby pogoda uległa nagłemu załamaniu. Przyda się też prowiant, który będzie jak znalazł w razie głodu. Potrzebne w trasie akcesoria najlepiej spakować do odblaskowego plecaka. Jeśli chodzi o rowerzystów, plecy są najlepszym miejscem do tego, by umieścić na nich odblaski. Odblaski założone na kostki czy nawet na ramię mogą nie być aż tak dobrze widoczne dla kierowców, jak te umieszczone na plecach. Dlatego odblaskowe plecaki są strzałem w dziesiątkę w tej kwestii, zaraz po odblaskowych kamizelkach i szelkach. Alternatywą dla plecaków mogą być modne ostatnio worki.

Odblaski w terenie zabudowanym nie są obowiązkowe dla rowerzystów, ale warto je mieć. Posiadanie odblaskowych elementów jest szczególnie ważne jesienią, kiedy dzień staje się coraz krótszy i zmrok może nas zaskoczyć w trasie, wcześniej niż zakładaliśmy. Odblaskowe gadżety dla rowerzystów kosztują niewiele, a mogą uratować zdrowie i życie zarówno nasze, jak i innych uczestników ruchu drogowego.