Jak prać delikatne tkaniny?
Kategorie:

Jak prać delikatne tkaniny?

Pranie delikatnych tkanin w nieodpowiedni sposób może spowodować, że stracą one fason i urok albo zmieni się ich kolor. Aksamit, jedwab, koronka oraz wełna wymagają specjalnego traktowania, ponieważ bardzo łatwo zniszczyć albo zniekształcić ich delikatną strukturę.

 

Przed rozpoczęciem prania należy zaopatrzyć się w produkty do domu, takie jak proszki, płyny, żele czy balsamy przeznaczone właśnie do pielęgnacji delikatnych tkanin. Na rynku dostępne są zarówno gotowe środki piorące, jak i łagodne w działaniu odplamiacze, np. w postaci ekologicznego mydła galasowego. 

Pranie ubrań koronkowych

Odzież koronkową bardzo łatwo uszkodzić. Jeśli więc ma być prana w pralce, należy umieścić ją w specjalnej siateczkowej torbie, która ochroni ubranie przed ewentualnym zniszczeniem. To najlepsze rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku majtek czy biustonoszy wykonanych z koronki. W przypadku prania ręcznego powinno się uważać, aby temperatura wody nie przekraczała 40 stopni. Do miski z ciepłą wodą wystarczy dodać łagodny detergent, najlepiej w postaci żelu bądź płynu, który łatwiej będzie później wypłukać niż klasyczny proszek do prania. Należy delikatnie odcisnąć nadmiar wody, a następnie rozwiesić odzież, żeby wyschła.

Jak prać wełniane ubrania? 

Wełna to materiał, który pod wpływem wysokiej temperatury może się trwale zniekształcić. Z tego powodu zawsze należy sprawdzać zalecenia producenta dotyczące sposobów pielęgnacji danej odzieży. Wełniane ubrania wolno prać w pralce albo ręcznie. Większość pralek ma specjalny program do prania wełny, którego parametry to niska temperatura oraz brak wirowania lub wirowanie na najniższych możliwych obrotach – dzięki takim ustawieniom włókna nie rozciągną się i ubranie zachowa oryginalny kształt. Decydując się na pranie ręczne, wełniany sweter wystarczy zanurzyć w ciepłej (ale nie gorącej!) wodzie z dodatkiem delikatnego płynu do prania wełny. Po około 20 minutach odzież należy przepłukać w czystej wodzie, lekko odsączyć z jej nadmiaru, a następnie pozostawić do wyschnięcia. Wełnianą odzież najlepiej rozłożyć płasko na stojącej suszarce do ubrań.

Pranie jedwabnej i aksamitnej odzieży

 

Przed praniem odzieży z jedwabiu należy zapoznać się z informacjami podanymi na metce. Większość jedwabnych ubrań można prać jedynie ręcznie, bez wcześniejszego namaczania. Jedwab, tak samo, jak wełna, źle reaguje na gorącą wodę, dlatego optymalna temperatura do prania tego typu materiału nie powinna przekraczać 30 stopni. Na rynku dostępne są specjalne żele do prania jedwabiu, które delikatnie oczyszczają i jednocześnie chronią materiał przed uszkodzeniami. Ubranie z jedwabiu wystarczy włożyć do miski z odrobiną detergentu, a następnie prać kilka minut ręcznie poprzez lekkie ugniatanie materiału. Później należy dokładnie wypłukać odzież w czystej, letniej wodzie. Aby uniknąć zagnieceń i zniekształceń, wystarczy rozwiesić ubrania na wieszaku i pozostawić do wyschnięcia. W podobny sposób można prać również odzież z aksamitu. W celu uzyskania jeszcze lepszych efektów pielęgnacyjnych wystarczy zastosować specjalny balsam do płukania, który nada tkaninom wyjątkową miękkość oraz przyjemny, świeży zapach.