Szkolenie narciarskie dla dzieci — jak przygotować dziecko?
Kategorie:

Szkolenie narciarskie dla dzieci — jak przygotować dziecko?

Avatar
Opublikowane przez redakcja

Sezon zimowy w pełni, a to oznacza, że dla wielu osób może to być okazja do nauki jazdy na nartach. Na sporty zimowe nigdy nie jest za wcześnie, ani za późno. Nauka jazdy na nartach skierowana jest już nawet do dzieci w wieku 3 lat. Im wcześniej zaczną one szkolenia narciarskie, tym lepiej. Dzięki temu łatwiej będzie im się nauczyć prawidłowo szusować i nie nabierać złych nawyków na stoku. Jak przygotować dziecko do nauki jazdy na nartach?

Szkolenia narciarskie dla dzieci

Rodzice coraz częściej decydują się na zapisanie swoich pociech do przedszkoli narciarskich. Zajęcia odbywają się w nich przeważnie podczas ferii przez kilka dni w tygodniu. Lekcje trwają około 3 godzin i prowadzone są przez wykwalifikowanych instruktorów. Szkolenie narciarskie dla dzieci to nauka i zabawa (beskidsportarena.pl), przebiega ono w przyjaznej atmosferze, dzięki czemu najmłodsi narciarze szybko przyswajają nowe umiejętności. Istnieje również możliwość skorzystania z przedszkola na godziny, wówczas lekcja trwa krócej, także odbywa się w towarzystwie rówieśników, a nauka prowadzona jest w bezpiecznym, wydzielonym do tego miejscu.

Lekcje jazdy na nartach z instruktorem

Dzieci do jazdy na nartach może przygotować instruktor na indywidualnych lekcjach. Wtedy cała uwaga szkoleniowca skupiona jest na konkretnym dziecku. Dopasowuje on technikę nauczania, a także tempo do umiejętności ucznia. Indywidualny program pozwala na naukę szusowania właściwie na każdym etapie zaawansowania. Prywatne lekcje jazdy na nartach przeznaczone są zarówno dla dzieci, które dopiero pierwszy raz będą miały styczność z tym sportem, jak i dla tych, którzy chcą podszkolić swoje umiejętności.

Nauka jazdy na nartach z rodzicem

Niektórzy rodzice decydują się na samodzielną naukę jazdy na nartach. Ma to swoje plusy i minusy. Dorośli często popełniają błędy podczas szusowania, co skłoni dziecko do nabierania złych nawyków. To samo dotyczy  zachowania na stokach. Kolejną kwestią jest cierpliwość. Chcąc nauczyć dziecko jeździć na nartach, potrzeba wiele wysiłku, aby maluch pokonał swoje lęki związane z szusowaniem. Potrzebne jest również w niektórych przypadkach oswajanie ze śniegiem. Większość rodziców może też nie mieć wystarczającej wiedzy z zakresu jazdy na nartach, aby nauczyć dziecko prawidłowo i bezpiecznie szusować. 

Jak nauczyć dziecko jeździć na nartach?

Zarówno szkolenia narciarskie, prywatne lekcje z instruktorem, jak i nauka jazdy na nartach z rodzicem, mają swoje plusy i minusy. Kursy, które odbywają się w grupach rówieśników, mowa o przedszkolach narciarskich, sprawdzą się wśród dzieci, które nie mają problemów z nawiązywaniem kontaktów, a ewentualna rywalizacja nie zniechęca ich do nauki. Lekcje indywidualne natomiast pozwalają na dopasowanie nauki do możliwości i tempa przyswajania wiedzy przez dziecko. Nauka jazdy z rodzicem ma z kolei swoje plusy głównie w tym, że dziecko nie boi się i nie wstydzi takich lekcji. Niektóre maluchy mogą mieć problemy z zaakceptowaniem nowej osoby, która będzie miała uczyć je szusowania. Nauka z rodzicem nie zawsze może jednak wyjść na dobre. Najważniejsze, by rodzice potrafili przekazać dziecku, jak prawidłowo, ale i bezpiecznie jeździć oraz zachowywać się podczas szusowania.