Szelki odblaskowe – 5 sytuacji, w których Ci się przydadzą
Kategorie:

Szelki odblaskowe – 5 sytuacji, w których Ci się przydadzą

Avatar
Opublikowane przez redakcja

Świadomość znaczenia dobrej widoczności na drodze rośnie z roku na rok. Ludzie zaczynają zdawać sobie sprawę z tego, że nawet niewielkie elementy odblaskowe dla pieszych przyczepione w widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego miejscu mogą uratować życie. Wraz z rosnącą popularnością odblaskowych gadżetów w sklepach pojawiają się różne ich formy. Ostatnio popularność zyskały szelki odblaskowe.

Nadal jednak są osoby nie do końca przekonane o skuteczności odblasków i konieczności ich posiadania po zmroku. Dlaczego właściwie trzeba nosić odblaskowe gadżety? To proste – zwiększają widoczność po zmroku, gdy mgła czy deszcz dodatkowo ją ograniczają. Osoby nieposiadające żadnych odblaskowych elementów są widoczne dla kierowców dopiero z odległości ok. 30 metrów, z kolei pieszy mający przyczepione do kurtki lub plecaka odblaski już ze 150 metrów. Im wcześniej kierujący pojazd zobaczy pieszego, tym więcej będzie mieć czasu, by odpowiednio zareagować. Dlatego właśnie piesi i biegacze są zobowiązani do noszenia odblasków po zmroku poza terenem zabudowanym. Według prawa rowerzyści i motocykliści nie muszą mieć odblasków, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by i oni założyli szelki odblaskowe lub kamizelkę.

Szelki odblaskowe do biegania

Sporo miłośników joggingu znajduje czas na bieganie dopiero późnym wieczorem. Osoby biegające pod osłoną nocy powinny mieć na sobie odblaski. Strzałem w dziesiątkę w ich przypadku są odblaskowe szelki, które lepiej przylegają do ciała niż kamizelka odblaskowa i w żaden sposób nie ograniczają ani nie krępują ruchów.

Szelki odblaskowe na rower

Rowerzyści co prawda nie muszą nosić odblasków, ale mimo wszystko powinni się w nie zaopatrzyć. Szelki odblaskowe dla rowerzystów zapewnią dużo lepszą widoczność po zmroku. Ich ogromną zaletą jest to, że są bardzo lekkie, przez co nawet nie czuć, gdy ma się je na sobie. Dodatkowo nie przeszkadzają przy większych prędkościach ani mocno wiejącym wietrze.

Szelki odblaskowe dla motocyklistów

Szelki odblaskowe dla dorosłych to jeden z najczęściej wybieranych odblaskowych gadżetów przez motocyklistów ze względu na fakt, że zapewniają wygodę podczas jazdy w każdych warunkach pogodowych. Szelki odblaskowe na motor mają możliwość regulacji, dzięki czemu każdy może dostosować je do swojej budowy ciała i wzrostu, a ściągacze i zatrzaski uniemożliwiają ich przemieszczanie się podczas szybkiej jazdy.

Szelki odblaskowe dla pieszych

Piesi, co zostało już zresztą wspomniane, mają obowiązek noszenia odblasków po zmroku poza terenem zabudowanym pod groźbą mandatu. Odblaski dla pieszych przyjmują różnoraką formę – najczęściej spotykaną są odblaskowe zawieszki. Breloki i naklejki czasem są małe, przez co kierowcom może być trudno je dostrzec. Taki problem znika przy szelkach, które mają większą powierzchnię odbijającą światło niż zawieszki.

Szelki odblaskowe dla dzieci

Do tej pory wymienione zostały odblaski dla dorosłych, jednak trzeba pamiętać, że w sklepach znaleźć też można szelki odblaskowe dla dzieci. Zwykle od szelek dla dorosłych różni je tylko rozmiar, jednak niektóre modele posiadają też dodatkowe kolorowe aplikacje, które mają za zadanie zachęcić dziecko do ich noszenia. A każdy rodzic wie, jak trudno czasem przekonać malucha do założenia nielubianej przez niego części garderoby.

W sklepach z odzieżą sportową znaleźć też można inne odblaskowe akcesoria dla biegaczy i rowerzystów. Dobrym wyborem są odblaskowe opaski na ramię lub opaski LED, które są łatwo dostępne i przede wszystkim tanie. Doskonale spełnią swoją rolę jako odblaski do biegania także odblaskowe czapki czy chusty, które nie tylko zwiększą widoczność po zmroku, ale też osłonią ciało przed wiatrem i chłodem.