Studia w UK? Oto 4 rzeczy, o których musisz pamiętać
Kategorie:

Studia w UK? Oto 4 rzeczy, o których musisz pamiętać

Wyjazd na studia za granicę to rozwiązanie, z którego warto skorzystać, ponieważ oferuje wiele różnorodnych możliwości. Pozwala nie tylko na poszerzanie wiedzy i zdobywanie nowych doświadczeń, ale też na podniesienie swoich kompetencji językowych, a także poznanie innej kultury. Jednym z najpopularniejszych kierunków wśród studentów z Polski, jest Wielka Brytania. Jest to związane z wysokim poziomem nauczania i prestiżowymi uniwersytetami, których ukończenie gwarantuje dobry start na przyszłej ścieżce kariery. Kiedy już dostaniesz się na wymarzoną uczelnię i rozpoczniesz swoją zagraniczną przygodę, jest kilka rzeczy, o których warto pamiętać.

Korzystaj z dostępnych możliwości

Głównym powodem Twojego wyjazdu jest nauka i ukończenie studiów, nie oznacza to jednak, że masz spędzać swój czas tylko i wyłącznie na zajęciach i w bibliotece. Będąc już w UK, szczególnie jeżeli jest to Twoja pierwsza wizyta, warto również zwiedzać i poznawać nowe miejsca. Masz okazję zapoznać się z historią i kulturą nowego miejsca. Nie rezygnuj też z udziału w różnych wydarzeniach i wyjazdach organizowanych przez uczelnię lub innych studentów. Życie studenckie to nie tylko nauka, ale też dobra zabawa. A udział w imprezach da Ci szansę na poznanie nowych osób i pozwoli na zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu.

Zbieraj doświadczenia

Jeśli trafi Ci się okazja na udział w kursach lub wolontariatach, warto z niej skorzystać. Będzie to dodatkowy element, który możesz wpisywać do CV w czasie poszukiwania pracy, a przyszły pracodawca na pewno przychylnie spojrzy na osobę, która wykazuje się zainteresowaniem i zaangażowaniem. Znalezienie pierwszej pracy po studiach nie należy do najłatwiejszych zadań, ponieważ pracodawcom zależy na kandydatach, którzy posiadają już jakieś doświadczenie. Żeby polepszyć swoją sytuację, warto skorzystać z ofert praktyk zawodowych. Nawet jeśli nie są one płatne, zyskujesz cenną wiedzę i doświadczenie.

Zadbaj o swoją sytuację

Zagraniczne studia to nowe możliwości i dobra zabawa, ale nie możesz zapominać o swoim bezpieczeństwie. Nieprzewidziane wypadki mogą się zdarzyć w każdym momencie, dlatego jeszcze przed wyjazdem warto zająć się kwestią tego, jak wygląda ubezpieczenie zdrowotne w UK. Studenci, którzy zaczynają studia lub kurs, którego czas trwania jest nie krótszy niż sześć miesięcy, zyskują prawo do korzystania z darmowej opieki medycznej w ramach NHS. Przy krótszych wyjazdach warto jednak zadbać również o wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która pozwala na dostęp do służby zdrowia na terenie Unii Europejskiej na podstawie polskiego ubezpieczenia. By uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i zbędnych kosztów najlepiej zadbać o to jak najwcześniej.

Nie trać motywacji

Kiedy trafiasz w zupełnie nowe miejsce i spotykasz nowe osoby łatwo stracić z oczu główny cel, dla którego się tam udałeś. Nie rezygnuj z rozrywek i znajomych, ale pamiętaj, że Twoja uwaga powinna skupiać się przede wszystkim na nauce. Kierunek studiów w dużej mierze wpłynie na to, jak potoczy się Twoje życie i w jakiej branży będziesz w przyszłości pracować, dlatego korzystaj z okazji do zdobywania dodatkowej wiedzy i zgłębiania interesujących Cię tematów.