Prawo jazdy – jak sprawdzić, kiedy będzie gotowe do odbioru?
Kategorie:

Prawo jazdy – jak sprawdzić, kiedy będzie gotowe do odbioru?

Avatar
Opublikowane przez redakcja

Zdany egzamin na prawo jazdy wiąże się z ogromną radością, ale często sukces poprzedza duży wysiłek i intensywna nauka. Nic dziwnego zatem, że świeżo upieczony kierowca chce mieć dokument prawa jazdy jak najszybciej. Jak dowiedzieć się, kiedy można zgłosić się po odbiór dokumentu? 

Termin odbioru prawa jazdy

Po pomyślnym przejściu egzaminu na prawo jazdy, który składa się z części teoretycznej i praktycznej, oczekiwanie na upragniony dokument może trwać od jednego do nawet kilku tygodni. Urzędy mają ściśle określony termin, który według prawa wynosi do 30 dni. Bardzo często termin odbioru zależny jest od ilości pracy, jaką mają do wykonania pracownicy danego urzędu. Można wnioskować, że w małych miastach procedura wydania prawa jazdy przebiega sprawniej. Przy szybkim odbiorze prawa jazdy pomocne będzie też poprawne złożenie dokumentów razem z wnioskiem o wydanie prawa jazdy. Komplet dokumentów wysyła Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, w którym zdawany był egzamin. Warto zadbać, by dokumenty oraz dane we wniosku były wypełnione poprawnie. To zniweluje ryzyko odrzucenia wniosku w urzędzie i pozwoli zaoszczędzić czas w przyszłości. 

Gdzie sprawdzić, czy moje prawo jazdy jest już gotowe?

Kontrola nad dokumentami nigdy nie była tak prosta, jak w dobie internetu. To najprostsze i najszybsze narzędzie, które pozwala na sprawdzenie, czy dokument prawa jazdy jest już gotowy do odbioru. Należy wejść na stronę www.kierowca.pwpw.pl, by zobaczyć status swojego prawa jazdy. Wystarczy wpisać pesel, imię i nazwisko. Są trzy etapy: 

  1. Informacja o przyjęciu wniosku i postępowaniu administracyjnym, co w praktyce oznacza, że dokument dopiero się tworzy
  2. Dokument jest gotowy do odbioru i śmiało możesz się po niego zgłosić
  3. Trzecia możliwość pojawia się tylko, kiedy błędnie wprowadzone zostały dane lub wniosek nie został jeszcze wprowadzony do systemu Innym sposobem zdobycia informacji na temat statusu powstającego prawa jazdy jest telefoniczne połączenie z urzędem, w którym złożony został wniosek. Ten sposób ma pewne wady, ponieważ czas oczekiwania na połączenie jest zwykle bardzo długi. To opcja dobra dla osób, które nie czują się pewnie w internecie oraz dla tych, którzy wolą zdobywać informacje bezpośrednio od urzędnika.

Prawo jazdy – co musisz mieć ze sobą, by odebrać dokument

Kiedy masz już pewność, że Twoje prawo jazdy jest już gotowe do odbioru, nie zapomnij zabrać ze sobą dokumentu poświadczającego tożsamość! Lepiej uchronić się przed rozczarowaniem lub robieniem dodatkowych, zupełnie niepotrzebnych kilometrów i pamiętać o dowodzie osobistym. 

Trzeba również pamiętać, że mimo pozytywnie zdanego egzaminu z części praktycznej i teoretycznej, pojazd prowadzić można dopiero po odebraniu stosownego dokumentu. W przeciwnym razie można stracić prawo jazdy jeszcze przed odbiorem lub ponieść bolesną karę w postaci grzywny i punktów karnych. 

Prawo jazdy cena

Ceny za kurs prawa jazdy nieustannie się zmieniają i warto sprawdzać cennik przed rozpoczęciem kursu w danej szkole, by wybrać dla siebie najkorzystniejszą ofertę. Kwota za naukę jazdy uzależniona jest od kilku czynników: 

– Ilości godzin, jakie wykupisz w celach praktycznej nauki jazdy – Miasta, w którym podejmujesz kurs oraz szkoły nauki jazdy, którą wybierzesz – Egzaminy również są płatne, dlatego wpływ na ostateczny koszt ma także to, czy zdasz za pierwszym razem, czy będziesz musiał zapłacić za kolejny termin lub kilka Przed rozpoczęciem kursu prawa jazdy warto mieć odłożony większy zapas gotówki. Nawet jeśli dokładnie obliczyłeś wszystkie koszta, musisz brać pod uwagę możliwość niepowodzenia. Gdy nie wykupisz drugiego terminu przystąpienia do egzaminu na czas, po upływie określonego terminu będziesz musiał rozpocząć kurs od nowa! 

Prawo jazdy wymiana

Świeżo odebrane prawo jazdy cieszy i otwiera drzwi do świata kierowców. Każde prawo jazdy trzeba jednak kiedyś wymienić, ponieważ: 

– Po upływie 15 lat dokument prawa jazdy traci ważność. Wtedy należy udać się na badania kontrolne, które zdecydują, czy wydany zostanie kolejny dokument uprawniający do bycia kierowcą

– Zniszczone lub skradzione prawo jazdy również musi zostać wymienione nowym  egzemplarzem

– Prawo jazdy często wymienia się przy okazji zmian w przepisach

– Koszt wymiany prawa jazdy wynosi 100,50 zł 

Prawo jazdy 2019 – nowy wzór

Od tego roku dokument prawa jazdy ma nową postać. To korzystna zmiana dla kierowców, ponieważ na dokumencie nie będzie informacji o miejscu zamieszkania. To zdejmuje obowiązek wymiany prawa jazdy w przypadku przeprowadzki. Obecnie znajdują się tam informacje takie jak: 

– Imię i nazwisko wraz ze zdjęciem

– Data i miejsce urodzenia

– Nazwa organu wydającego prawo jazdy

– Data ważności dokumentu

– Pesel i podpis właściciela

– Numer prawa jazdy

Na odwrocie niezmiennie znajdują się kategorie prawa jazdy, jakie posiada dany kierowca. Zapowiadane są kolejne zmiany w przepisach dotyczących prawa jazdy, na przykład fakt, że planowane jest zniesienie konieczności posiadania prawa jazdy przy sobie.