Nowotwory układu pokarmowego – na te objawy musisz uważać
Kategorie:

Nowotwory układu pokarmowego – na te objawy musisz uważać! 

Avatar
Opublikowane przez redakcja

Mimo wysoko rozwiniętej medycyny i szerokiej profilaktyki, nowotwory układu pokarmowego to wciąż jedne z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Zachorowalność na nowotwór tego typu stanowi aż 15-20% wszystkich nowotworów! Dowiedz się, jakie objawy powinny wzbudzić Twój niepokój i kiedy udać się do lekarza! 

Rak żołądka – jak odróżnić zwykły ból brzucha od choroby?

Diagnostyka raka żołądka należy do trudnych, ponieważ precyzyjne rozpoznanie umożliwia jedynie gastroskopia i pobranie wycinków ze ścian żołądka lub cytologiczne badanie popłuczyn żołądka. Na te badania jednak potrzeba skierowania, którego nie otrzymamy w ramach profilaktyki. Pretekstem do wykonania powyższych badań z pewnością będą objawy: 

– Przewlekłe bóle brzucha, nasilające się po posiłku – Mdłości i brak apetytu – Niereagowanie na leki przeciwbólowe – Uczucie pełności w nadbrzuszu – Senność i osłabienie – Wyczuwalny guzek w okolicy żołądka – Wzdęcia, odbijanie, niesmak w ustach Od czasu do czasu każdy miewa powyższe objawy i nie jest to powód do niepokoju. Dopiero kilka czynników występujących jednocześnie oraz przewlekle powinno być wyraźnym sygnałem, że potrzebne są szczegółowe badania. 

Nowotwory, które nie dają objawów

Nie wszystkie nowotwory dają wyraźne sygnały od momentu powstawania. Rak przełyku oraz rak wątroby to przykłady nowotworów, które początkowo nie dają żadnych objawów. Rozpoznać je można dopiero w zaawansowanym stadium, kiedy guz jest na tyle duży, by oddziaływać na pozostałe tkanki. Nowotwór przełyku często diagnozowany jest przez przypadek, kiedy pacjent skarży się na: 

– Trudności w przełykaniu i wrażenie, że coś zalega w gardle
– Ból w klatce piersiowej: pieczenie lub ucisk
– Chrypkę oraz przewlekły kaszel, często także czkawkę

Podobnie trudny do zdiagnozowania jest nowotwór wątroby. Pierwsze objawy pojawiają się, dopiero gdy guz osiąga duże rozmiary. Wtedy pojawia się szereg objawów, do których zaliczyć można:

– Osłabienie i przewlekłe uczucie zmęczenia – Utratę apetytu i znaczny spadek wagi – Zażółcenie skóry lub gałek ocznych – Zauważalne zmiany w kolorze oddawanego moczu (bardzo ciemny) i stolca – Nudności i wymioty Profilaktyka jest szczególnie ważna zwłaszcza w tak trudnych do zdiagnozowania przypadkach. 

Co łączy raka jelita grubego z rakiem trzustki?

Trzustka oraz jelito grube to jedne z narządów, które objęte nowotworem są bardzo trudne do wyleczenia. Rak trzustki jest kojarzony zwykle z wyrokiem śmierci, ponieważ nie daje nadziei na wyzdrowienie. Sygnałem alarmującym w przypadku obu rodzajów nowotworu jest znaczny spadek masy ciała i zmiany w cyklu wypróżniania. Chora trzustka powoduje ból brzucha, który znika przy pochylaniu, a jednym z objawów są ciemne stolce, o bardzo wyrazistym, nieprzyjemnym zapachu. Zaburzenia wypróżniania powoduje też rak jelita grubego. Występujące naprzemiennie biegunki, zaparcia, skurcze brzucha, często w towarzystwie krwi w stolcu, są wyraźnym sygnałem do natychmiastowego udania się do lekarza. Typowym dla raka jelita grubego objawem jest również niedokrwistość spowodowana niedoborem żelaza w organizmie. Z kolei rak trzustki bardzo często powoduje cukrzycę i żółtaczkę, dlatego tak ważne są kompleksowe badania. 

Nowotwór układu pokarmowego – przyczyny

Nie ma jednoznacznej przyczyny zachorowania na nowotwór, są pewne czynniki, które mogą powodować umiejscowienie w grupie wysokiego ryzyka: 

– Predyspozycje genetyczne. Rak może być dziedziczny i badania weryfikujące obecność wadliwego genu przeprowadzane są u osób, które miały w swojej rodzinie jedną lub kilka osób chorych na raka. Obecność tego genu wymaga uważnej kontroli i częstszych badań profilaktycznych
– Przewlekły stres. Niestety, zwłaszcza w przypadku raka żołądka, jest to bardzo 
częsta przyczyna. Stres jest wrogiem zdrowia, dlatego warto zadbać o możliwość odpoczynku i zredukowanie negatywnych emocji
– Zła dieta, otyłość i brak witamin, co tworzy korzystne warunki dla rozwoju nowotworu
– Wpływ środowiskowy, na przykład praca przy substancjach rakotwórczych lub 
katastrofy ekologiczne 

Nowotwory układu pokarmowego – kiedy iść do lekarza? W praktyce regularne badania są rzadkością. W ferworze pracy i obowiązków zniechęceni kolejkami do służby zdrowia, często ignorujemy potrzeby zdrowotne. Warto jednak wiedzieć, że nie można ignorować pewnych sygnałów: 

– Kiedy objawy, takie jak bóle brzucha czy zaburzenia wypróżniania utrzymują się więcej niż kilka dni, lepiej nie zwlekać z wizytą u lekarza
– Nagły spadek masy ciala, trwałe osłabienie i brak apetytu to również dobry powód do 
kompleksowych badań
– Nie ignoruj przeziębień i grypy, ponieważ zwykły kaszel może być oznaką 
groźniejszej choroby 

Niepokojących objawów nie zignoruje żaden lekarz, jednak warto pamiętać, że ból brzucha oraz inne wyżej wymienione objawy nie zawsze oznaczają nowotwór! Są wyraźną oznaką, że z organizmem coś się dzieje i warto udać się do lekarza. Jednak panika i diagnoza na wyrost może Ci tylko zaszkodzić. Czasami warto poświęcić trochę czasu, nawet gdy czujemy się dobrze! Zwykłe badania krwi nie trwają długo, a wiele mówią o stanie organizmu. Profilaktyka jest najskuteczniejszą ochroną w walce z rakiem.