Nagrzewnica olejowa do ogrzewania dużych przestrzeni – jak wybrać odpowiedni model?
Kategorie:

Nagrzewnica olejowa do ogrzewania dużych przestrzeni – jak wybrać odpowiedni model?

Nagrzewnice olejowe to urządzenia przeznaczone do ogrzewania pomieszczeń o dużych powierzchniach. Mowa tu o garażach, warsztatach, halach produkcyjnych, sklepach, piwnicach, biurach, czy nawet mieszkaniach. Nagrzewnice powietrza to nie tylko modele olejowe, ale również i elektryczne, które są całkowicie bezpieczne i nie wytwarzają podczas swojej pracy żadnych toksycznych spalin.

Klasyfikacja nagrzewnic powietrza

Nagrzewnice powietrza klasyfikuje się ze względu na ich napęd. Niektóre modele potrzebować będą stałego źródła zasilania elektrycznego, inne oleju.

  • Nagrzewnice elektryczne to urządzenia działające po podłączeniu do zasilania. Dzięki ich prostej obsłudze i braku produkcji toksycznych spalin elektryczne nagrzewnice powietrza świetnie sprawdzają się w biurach, małych sklepach, garażach, czy nawet mieszkaniach. Bywają one stosowane jako awaryjne źródło ogrzewania. Zależnie od mocy konkretnego urządzenia, będzie ono w stanie ogrzać przestrzeń o różnej powierzchni.
  • Nagrzewnice gazowe to regulowana wydajność pracy, prosta obsługa urządzenia, oraz jego długa żywotność. Gazowe nagrzewnice powietrza potrzebują podłączenia do zasilania energią elektryczną. Podczas pracy wytwarzają one spaliny, dlatego poleca się stosowanie ich w szklarniach czy magazynach.
  • Nagrzewnice olejowe z odprowadzaniem spalin to urządzenia, u których wszelkie zanieczyszczenia powietrza wydalane są za pomocą elastycznego przewodu kierującego je na zewnątrz budynku. Przez zastosowanie takiego rozwiązania nagrzewnica olejowa może być używana w miejscu, w którym stale przebywają ludzie czy zwierzęta.
  • Nagrzewnice olejowe bez odprowadzenia spalin to urządzenia łatwe w obsłudze i wydajne. Ze względu na wytwarzanie spalin podczas pracy, nagrzewnice olejowe tego rodzaju najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach otwartych.

Zastosowanie nagrzewnic powietrza

Najczęściej nagrzewnice olejowe służą do ogrzewania pomieszczeń takich jak warsztaty, garaże, magazyny, czy nawet biura. Znajdują one swoje zastosowanie również w mieszkaniach – tam są zwykle awaryjnym źródłem ogrzewania, lub po prostu urządzeniem, szczególnie gdy mowa o nagrzewnicach elektrycznych, dzięki któremu szybko można ogrzać salon podczas chłodnego, jesiennego wieczoru. Nagrzewnica elektryczna to najczęstszy wybór do mieszkań ze względu na prostą obsługę urządzenia i całkowicie bezpieczną jego pracę. Nagrzewnica na olej występuje w wielu rozmiarach – modele o dużej mocy i pojemności zbiornika paliwa świetnie sprawdzą się do ogrzewania magazynów czy hal produkcyjnych, podczas gdy mniejsze nagrzewnice olejowe doskonale poradzą sobie z ogrzaniem niewielkiego warsztatu.

Nagrzewnice powietrza to bardzo uniwersalne urządzenia, które swoje zastosowanie znajdują w naprawdę wielu branżach. Jedną z nich jest budownictwo – nagrzewnice olejowe służą tu do poprawy warunków pracy podczas zimnych miesięcy, oraz osuszania nowo budowanych obiektów czy remontowanych pomieszczeń. To głównie w takich warunkach swoje zastosowanie znajdują nagrzewnice olejowe bez odprowadzenia spalin, które najlepiej sprawują się w otwartych pomieszczeniach. Najważniejsze, żeby te nagrzewnice, które wytwarzają toksyczne spaliny, nie pracowały w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie lub zwierzęta. Choć mogą one pracować naprawdę wydajnie, żadne efekty nie są warte narażania własnego zdrowia.

Jak dobrać moc nagrzewnicy powietrza?

Moc nagrzewnicy, która najlepiej sprawdzi się w danym pomieszczeniu, zależy od jego powierzchni, izolacji budynku, oraz planowanego przyrostu temperatury. Nagrzewnica, która ma za zadanie podnieść temperaturę pomieszczenia do 20 stopni Celsjusza, gdy początkowo temperatura ta wynosi zaledwie 5 stopni, wykona znacznie więcej pracy niż urządzenie, które ma podnieść temperaturę pomieszczenia zaledwie o 3 stopnie.

Powierzchnia ogrzewanego pomieszczenia to istotny parametr podczas wyboru nagrzewnicy, jednak nie można zapomnieć także o objętości powietrza. Nagrzewnica, która pracować będzie w magazynie o wysokości dziesięciu metrów, będzie musiała w rzeczywistości ogrzać znacznie więcej powietrza, niż ta, która włączona zostanie w pomieszczeniu nawet i o większej powierzchni, którego dach zamontowany jest na wysokości jedynie trzech metrów.

Istnieje pewien uproszczony przelicznik, dzięki któremu można obliczyć przynajmniej przybliżoną potrzebną moc urządzenia bez wykonywania skomplikowanych działań matematycznych. Uważa się, że 1 kW mocy grzewczej urządzenia przekłada się na 10 metrów kwadratowych pomieszczenia, w którym ma ono pracować. Nagrzewnica na olej o mocy 15 kW będzie więc sprawdzać się w pomieszczeniach o powierzchni 150 metrów kwadratowych.

Gdzie szukać dobrze wykonanych nagrzewnic powietrza, żeby cieszyć się urządzeniem niezawodnym, niedrogim w eksploatacji i łatwym w obsłudze? Najrozsądniej jest robić takie zakupy w renomowanych sklepach takich jak na przykład Castorama, której ofertę znaleźć można na stronie internetowej pod adresem https://www.castorama.pl/. Renoma sklepu sprawia, że zakupy są bezpieczne, a obsługa klienta nie kończy się w momencie wydania paragonu.