Kradzieże samochodów zdarzają się w Polsce nadal dość często – w 2018 roku policja wszczęła ponad 8,8 tys. postępowań w tej sprawie . Dlatego jeśli boisz się, że Twoje auto może paść ofiarą złodziei – te obawy są jak najbardziej słuszne. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zmniejszenie ryzyka kradzieży jest monitoring samochodu. Zobacz, dlaczego konkretnie taka instalacja działa.
W systemy monitorujące pojazdy inwestują już nie tylko zarządzający dużymi flotami pojazdów, ale także kierowcy indywidualni. W długofalowej perspektywie pieniądze wydane na ich instalację zwracają się, i to z nawiązką.
1. Monitoring samochodu jest pod stałą kontrolą
Możesz myśleć, że zwykły alarm samochodowy plus immobiliser w zupełności wystarczają, aby uniknąć złodzieja. Ale szajki kradnące pojazdy są o krok do przodu i radzą sobie ze standardowymi zabezpieczeniami bez większych problemów. Różnica między nimi a tym, jak działa monitoring samochodu polega na tym, że system GPS jest „sprzężony” z zewnętrznym centrum monitorowania. Oznacza to, że jeśli auto objęte taką ochroną zostanie otwarte lub odpalone bez autoryzacji albo dojdzie do próby jego przemieszczenia, np. na lawecie, specjaliści natychmiast zareagują. Grupa interwencyjna dotrze na miejsce zdarzenie w krótkim czasie, a ryzyko, że auto zostanie skradzione jest zredukowane do minimum.
2. Lokalizacja nawet w najtrudniej dostępnych miejscach
Nowoczesne systemy monitorowania pojazdów radzą sobie nawet wówczas, kiedy złodziej przemieści auto na podziemny parking lub zamknie go w metalowym kontenerze. Takie działania, podobnie jak odcięcie zasilania akumulatora, mogą rzeczywiście skutecznie uniemożliwić wysłania sygnału GSM. Jednak zaawansowane instalacje, np. oferowane przez Konsalnet, są wzbogacone o system radiowej lokalizacji – RLOM. Sygnał radiowy przebija się w każdej sytuacji i działa niezależnie od zasilania akumulatorowego. Dlatego auto jest odzyskiwane najczęściej w ciągu 24 godzin po kradzieży.
3. Lepsza kontrola użytkowania pojazdu
To funkcja, która przydaje się w samochodach służbowych i w prywatnych. System monitoringu GPS pozwoli Ci zarówno ustalić pozycję auta w czasie rzeczywistym, jak i odtworzyć jego trasy. Gdy prześledzisz historię, będziesz mógł sprawdzić, czy pojazd nie został wykorzystany niezgodnie z przeznaczeniem lub… po prostu odtworzyć swoje trasy.
4. Wsparcie dla eco-drivingu
Największym wydatkiem związanym z codzienną eksploatacją pojazdów jest oczywiście koszt paliwa. Możesz go nieco zmniejszyć, jednocześnie wydłużając długość życia pojazdu. Sekretem sukcesu jest eco-driving. Dobry system monitorowania GPS jest wzbogacony o aplikację, która podpowie Ci, jak zmienić styl jazdy, aby spalać mniej paliwa i wydłużyć jego eksploatację.
Warto pamiętać, że systemy monitoringu samochodu są dostępne w wielu wersjach – można je skonfigurować w oparciu o potrzeby indywidualne lub biznesowe. Porozmawiaj więc o dostępnych opcjach ze specjalistami – konsultacja nic nie kosztuje, a może Ci pozwolić lepiej zadbać nie tylko o bezpieczeństwo auta.