Dlaczego suplementacja koenzymu Q10 jest niezbędna? Poznaj odpowiedź
Kategorie:

Dlaczego suplementacja koenzymu Q10 jest niezbędna? Poznaj odpowiedź

Avatar
Opublikowane przez redakcja

Koenzym Q10 zwany jest ubichinonem. Nazwa ta pochodzi od łacińskiego „ubitarius” oznacza „wszechobecny” i sugeruje, że znajdziemy go w każdym narządzie w ludzkim organizmie. Z tego powodu substancja ta pełni szereg funkcji, a każdy niedobór może wiązać się z zaburzeniem prawidłowej pracy organów wewnętrznych. Dlaczego warto suplementować Q10? Zobacz!

Koenzym Q10 jest naturalnym składnikiem organizmu. Powstaje w wyniku syntezy fenyloalaniny i tyrozyny, w wątrobie. Spectrum właściwości koenzymu Q10 jest naprawdę spore. Przede wszystkim należy wspomnieć, że uczestniczy on w produkcji energii w mitochondriach. Jego występowanie jest więc związane z każdą komórką organizmu.

Rozważając suplementację, warto wziąć pod uwagę fakt, że produkcja koenzymu maleje z wiekiem. Na jej wstrzymanie mają wpływ także stres i wysiłek. A niedobór tego składnika bywa szczególnie niebezpieczny, np. dla prawidłowej pracy serca. Wdrożenie tego składnika do codziennej suplementacji jest pożądane dla zachowania zdrowia całego organizmu. Jaką rolę odgrywa i czemu warto włączyć go do codziennej suplementacji?

Dla pięknej skóry

Koenzym Q10 to składnik wielu kremów o działaniu anti-aging. Substancja ta, będąc doskonałym przeciwutleniaczem, walczy z wolnymi rodnikami oraz stresem oksydacyjnym, powodującym starzenie się skóry. W codziennym dbaniu o siebie liczy się także pielęgnacja „od wewnątrz”. Suplementację koenzymem zaleca się osobom po 25 roku życia, u których zanika produkcja włókien kolagenowych. Substancja ta moduluje bowiem syntezę elastyny i kolagenu, odpowiedzialnych za jędrność i sprężystość skóry. Dodatkowo, pomaga walczyć z trądzikiem czy AZS.

Koenzym Q10 to zdrowe serce

U osób przyjmujących koenzym Q10 znacznie zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób serca, w tym niewydolności. Ze względu na tę przypadłość, włączenie suplementacji poleca się osobom z nadciśnieniem, cukrzycą czy wysokim poziomem „złego” cholesterolu – w tym przyjmującym statyny.

Jak jeszcze koenzym Q10 wspiera organizm?

Działanie koenzymu Q10 jest wszechstronne. W jaki sposób przyczynia się do zdrowia organizmu? Suplementacja substancji to m.in.:

  • regulowanie gospodarki cukrowej,
  • efektywniejszy trening i mniejsza ilość skurczy mięśni,
  • zniwelowanie uczucia senności i zmęczenia.

Artykuł partnera.