Moda na bycie ,,fit”, czyli posiadanie szczupłej i wysportowanej sylwetki, nie przeminęła od wielu dekad. Jesteśmy coraz bardziej świadomi konsekwencji zdrowotnych związanych z nadwagą lub otyłością, dlatego też staramy się przeciwdziałać występowaniu tych zjawisk. Z wiekiem staje się to jednak coraz trudniejsze, ponieważ spowalniający metabolizm nie nadąża spalać całego dostarczanego do organizmu tłuszczu. W sytuacji, kiedy zdrowa dieta i aktywność fizyczna nie są wystarczające, warto udać się do gabinetu medycyny estetycznej.
Liposukcja z przeszczepem tkanki tłuszczowej (lipofilling)
Lipofilling to zabieg, który w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularny. Decydują się na niego pacjenci, którzy zauważają nadmiar tłuszczu w niektórych częściach swojego ciała i niedobór tej samej tkanki w innych. Lipofilling to dosłownie liposukcja z przeszczepem. Polega na odessaniu materiału z okolic brzucha, ud lub innej części ciała oraz wszczepieniu go w inne miejsce na ciele tego samego pacjenta. Przed rozpoczęciem iniekcji tkanka tłuszczowa zostaje oczyszczona metodą filtracji, jednak pozostają w niej tzw. komórki macierzyste, które działają przeciwstarzeniowo i przyspieszają wymianę komórkową. Wspomagają także regenerację ciała, dlatego też rekonwalescencja po lipofillingu nie jest tak uciążliwa dla pacjentów, jak ma to miejsce w przypadku innych zabiegów podobnego typu.
Metoda lipotransferu pozwala na odwrócenie efektów starzenia skóry: spłycenie zmarszczek na twarzy, zredukowanie cellulitu, a także wypełnienie zapadniętych policzków czy okolic pod oczami. Skóra jest lepiej ukrwiona i dotleniona, co pozytywnie wpływa na jej kondycję i wygląd. Krótko po opuszczeniu gabinetu medycyny estetycznej pacjenci zauważają poprawę w zakresie ujędrnienia i elastyczności skóry.
Zarówno lipofilling, jak i zwykłą liposukcję można wykonać w Klinice Miracki w Warszawie. Wieloletnie doświadczenie zatrudnionych tu lekarzy medycyny estetycznej pozwala na wykonywanie z sukcesem takich zabiegów, jak:
- powiększanie piersi,
- powiększanie pośladków,
- lifting twarzy,
- poprawa owalu twarzy,
- spłycanie blizn,
- redukcja cellulitu.
Korzystanie z własnej tkanki tłuszczowej pacjenta jest praktykowane coraz częściej. Przyczyną jest wysoka skuteczność, ale też bezpieczeństwo takiego zabiegu. Aż 95% pobranego w ten sposób materiału nadaje się do użycia, a co więcej, nie ma ryzyka odrzucenia przeszczepu przez organizm. Duże nagromadzenie komórek macierzystych w tkance tłuszczowej to argument, który ostatecznie potwierdza przewagę lipofillingu nad korzystaniem z kwasu hialuronowego czy innych syntetycznych wypełniaczy.
Lipofilling – wskazania i przeciwwskazania
Najczęściej zdarza się, że pacjent przychodzi do gabinetu medycyny estetycznej, ponieważ chce poprawić kształt swojej sylwetki. Zdarzają się jednak również sytuacje, w których pojawiają się wskazania medyczne do wykonania lipofillingu. Takim wskazaniem jest ubytek tkanki wywołany wypadkiem lub inną okolicznością losową. Mówimy wówczas o tzw. terapii naprawczej.
Ponieważ liposukcja i lipofilling to zabiegi inwazyjne (w trakcie ich trwania dochodzi do przerwania ciągłości skóry), należy zachować szczególną dbałość o bezpieczeństwo pacjenta. Z tego powodu przed przystąpieniem do pracy konieczne jest wykluczenie wszelkich przeciwwskazań. Należą do nich przede wszystkim:
- ciąża i laktacja,
- nieustabilizowana cukrzyca,
- choroba nowotworowa,
- stwardnienie rozsiane,
- otwarte rany w okolicy zabiegowej,
- infekcje wirusowe (np. opryszczka),
- inne zmiany chorobowe skóry,
- ogólny zły stan zdrowia.
Zalecenia pozabiegowe obejmują zachowanie odpowiedniej higieny i powstrzymanie się od nadmiernej aktywności fizycznej. Niewskazane jest długie przebywanie na słońcu, korzystanie z sauny oraz przegrzewanie organizmu. Niekiedy konieczne jest regularne przemywanie miejsc zabiegowych solą fizjologiczną lub stosowanie przepisanych przez lekarza środków farmakologicznych.