Jakie protezy zębowe wybrać: ruchome czy stałe?
Kategorie:

Jakie protezy zębowe wybrać: ruchome czy stałe?

Protezy zębowe znajdują zastosowanie, gdy w jamie ustnej brakuje kilku zębów lub w ogóle ich nie ma. Nowoczesne materiały oraz techniki wykonywania protez sprawiają, że właściwe trudno rozpoznać różnicę między sztucznym a naturalnym uzębieniem.

Bardzo istotne jest uzupełnianie brakujących elementów, ponieważ niepełne uzębienie może mieć poważne konsekwencje: od przesuwania się sąsiadujących zębów, poprzez zaburzenia zgryzu aż do wypadania pozostałych w jamie ustnej jednostek. Niepełne uzębienie wpływa też na gorszą  jakość przeżuwania, która z kolei powodować może zaburzenia trawienia.

Protezy ruchome: częściowe i całkowite.

Protezy ruchome częściowe, szkieletowe lub nakładowe stosuje się najczęściej przy zaledwie kilku ubytkach. Szkieletowe zachowują się podobnie do naturalnego uzębienia, łatwiej je pielęgnować, co przekłada się na mniejszą zachorowalność na różnego typu schorzenia przyzębia. Ich konstrukcja jest cieńsza i delikatniejsza. Natomiast protezy nakładowe opierają się na naturalnych korzeniach, które wspierane są dodatkowymi zaczepami. Wykorzystywane są wtedy, gdy korzenie są zbyt słabe, aby samodzielnie podtrzymywać most dla protezy. Mocuje się na nich specjalistyczne zatrzaski, które opierają protezę ruchomą imitującą pełny łuk zębowy. Niepodważalnym atutem obu rodzajów jest wykorzystanie pozostałych korzeni pacjenta, które pozwalają zbliżyć użyteczność protez do naturalnych procesów fizjologicznych.

Jeśli pacjent w ogóle nie ma już własnych zębów, to stosuje się akrylowe protezy całkowite. Początkowo mogą budzić dyskomfort, jednak szybko można się do nich przyzwyczaić. Niską stabilność warto wzmocnić specjalistycznym klejem do protez. Rekomendacji odpowiedniego preparatu może udzielić klinika stomatologiczna wykonująca protezę.Stałe uzupełnienia protetyczne Najpopularniejszą alternatywą zęba są korony zębowe, które mogą pokrywać licówki, będące rodzajem stałej protezy. Alternatywą dla niej jest korona zakładana na oszlifowanym zębie albo wkładzie koronowo-korzeniowym. Jako protezę uznaje się również most protetyczny, który może stanowić wypełnienie dla jednego lub kilku brakujących zębów. Oparcie stanowią wtedy pozostałe, naturalne uzębienie lub sztuczne korzenie (implanty zębowe). Niestety to dość kosztowna opcja, dlatego zdecydowana większość wybiera ruchome protezy, by zaoszczędzić pieniądze, a jednocześnie zapewnić sobie pożądany efekt i komfort jedzenia.

 

Zaufaj profesjonalistom – Wójcik Clinic – najtrwalsze protezy zębowe.

 

.