Jak działa karta debetowa i jak z niej mądrze korzystać?
Kategorie:

Jak działa karta debetowa i jak z niej mądrze korzystać?

Avatar
Opublikowane przez redakcja

Polacy coraz chętniej dokonują płatności bezgotówkowych, co umożliwia karta debetowa. Dzięki niej można płacić nie tylko w sklepach i punktach usługowych działających stacjonarnie, ale również w Internecie. Aby jednak dokonywane transakcje były całkowicie bezpieczne, warto pamiętać o kilku kwestiach. Sprawdź, jak rozsądnie korzystać z karty debetowej.

Zasadniczo do każdego rachunku osobistego wydawana jest karta płatnicza. Jest to karta debetowa, która umożliwia wygodne dokonywanie płatności bezgotówkowych. Dodatkowym atutem jest możliwość skorzystania z przypisanego limitu, dzięki czemu dokonywanie transakcji jest możliwe nawet wtedy, gdy saldo na koncie wynosi 0 zł.

Działanie karty debetowej

Karta debetowa stanowi elektroniczny środek płatniczy, który pozwala na dokonywanie płatności bezgotówkowych oraz wypłatę gotówki z bankomatu.

Z punktu widzenia użytkownika, zasada działania takiej karty jest prosta:

  • w przypadku płatności w sklepach stacjonarnych – wystarczy wsunąć / przyłożyć ją do terminala,
  • w przypadku płatności online – trzeba wpisać numer karty, datę jej ważności, imię i nazwisko posiadacza, kod CVV/CVC,
  • w przypadku wypłaty gotówki z bankomatu – należy wsunąć kartę, wpisać PIN i podać kwotę do wypłaty.

Zgodnie z dyspozycją, rachunek zostanie obciążony konkretną kwotą – saldo będzie odpowiednio pomniejszone.

Zasady bezpiecznego korzystania z karty debetowej

Dokonywanie płatności kartą debetową nie niesie za sobą większego zagrożenia – warunek jest jeden: trzeba dostosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. O czym pamiętać?

  • Chroń dane z karty debetowej

Osoba postronna znająca numer karty oraz datę ważności nie dokona płatności, ponieważ potrzebny jest kod zabezpieczający. Jeśli dostanie się on w ręce kogoś niepowołanego, wówczas zwiększa się ryzyko kradzieży środków zgromadzonych na koncie bankowym przypisanym do danej karty debetowej.

Dobrym rozwiązaniem jest dodatkowa weryfikacja przy płatności online. Samo podanie danych karty nie wystarczy – transakcję trzeba potwierdzić kodem SMS. Taka opcja jest dostępna m.in. dla kart debetowych wydawanych w Getin Banku.

  • Nie udostępniaj numeru PIN

PIN jest numerem zabezpieczającym, dzięki któremu osoby niepowołane nie mogą dokonywać transakcji. Jeżeli chcesz zminimalizować ryzyko kradzieży środków z konta za pomocą karty debetowej, nigdy nie udostępniaj PIN-u. Pamiętaj, że banki nie wymagają podawania tego numeru – znasz go wyłącznie Ty.

Za każdym razem, gdy wpisujesz PIN, aby potwierdzić transakcję, wstukuj numer w sposób niewidoczny dla osób postronnych. Ważne jest też, aby nigdy nie dołączać PIN-u do karty.

Korzystanie z karty debetowej jest niezwykle wygodne i bezpieczne. Wystarczy, że będziesz stosować się do powyższych wskazówek. Dzięki temu ryzyko utraty środków zostanie zminimalizowane do zera.