Cztery powody, dla których warto jeść czosnek
Kategorie:

Cztery powody, dla których warto jeść czosnek

Czosnek to specyficzne warzywo, którego cudowne właściwości znane były już w starożytności. I choć jego walory smakowe i prozdrowotne doceniano już wtedy, jego skład chemiczny został w pełni opisany dopiero w latach 40. XX wieku. Zobacz, jakie działanie wykazuje czosnek i zawarta w nim substancja czynna, zwana allicyną.

Bogactwo cennych substancji

To aromatyczne warzywo stanowi źródło niezwykle cennych związków, takich jak allicyna, garlicyna, adenozyna, saponiny czy flawonoidy. Dodatkowo czosnek zawiera dużo witaminy C (31 g na 100 g), a także witaminę A i witaminy z grupy B. Jest również bogaty w minerały – można w nim znaleźć magnez i potas, a także wapń, selen, kobalt, nikiel, chrom i wanad.

Naturalny antybiotyk

Istnieje ponad 2000 tysiące publikacji, które dowodzą skuteczności działania allicyny na wiele aspektów związanych z prawidłowym funkcjonowaniem organizmu. To właśnie allicyna i występujące w niej związki siarki wykazują silne działanie bakteriobójcze – zjawisko to odkrył i opisał Ludwik Pasteur, który wykorzystywał do przemywania ran właśnie czosnek. Ekstrakt z tej wyjątkowej rośliny działa na bakterie takie jak gronkowiec złocisty, dwoinka zapalenia płuc, Escherichia coli czy pałeczka zapalenia płuc. Aby skorzystać z dobroczynnych właściwości allicyny, należy ją uwolnić, a w tym celu – rozgnieść czosnek. Ekstrakt z tego warzywa można przyjmować także w postaci suplementu diety.

Dla zdrowego serca

Pochodna allicyny – ajoen – oddziałuje na poziom cholesterolu we krwi, regulując stężenie triglicerydów i cholesterolu frakcji LDL („złego” cholesterolu) oraz modulując produkcję cholesterolu HDL („dobrego” cholesterolu). Tym samym działa przeciwmiażdżycowo – zapobiega pojawianiu się blaszek miażdżycowych, których obecność może prowadzić do powstawania zawałów serca oraz innych problemów sercowo-naczyniowych. Udowodnione jest także przeciwzakrzepowe działanie ajoenu. Z tego powodu szczególną ostrożność w spożywaniu czosnku zaleca się osobom przyjmującym leki rozrzedzające krew (na przykład po przebytych operacjach, unieruchomieniu czy w profilaktyce choroby zakrzepowo-zatorowej) – ze względu na ryzyko wystąpienia krwawień.

Działanie przeciwgrzybicze

O niezwykłych właściwościach allicyny może świadczyć fakt, że badania wykazały podobieństwo jego działania do imidazolu i triazolu – substancji stosowanych powszechnie do zwalczania grzybicy paznokci. Okazało się, że preparat zawierający ekstrakt z czosnku zadziałał podobnie do tych syntetycznych, a nawet skuteczniej.