Leki, których nie wolno łączyć z alkoholem – poznaj 6 najbardziej niebezpiecznych mieszanek
Kategorie:

Leki, których nie wolno łączyć z alkoholem – poznaj 6 najbardziej niebezpiecznych mieszanek

Avatar
Opublikowane przez redakcja

Pytanie dotyczące łączenia leków z alkoholem pada bardzo często podczas wizyt u lekarza. Niejednokrotnie leki trzeba przyjmować długi czas, od kilku tygodni do kilku miesięcy, podczas których może pojawić się okazja do spożycia alkoholu. Których grup leków pod żadnym pozorem nie wolno łączyć z alkoholem, a na które trzeba szczególnie uważać? 

Dlaczego alkoholu nie wolno łączyć z antybiotykami?

Działanie antybiotyków wzbudza sporo kontrowersji, bo chociaż jest to konieczne w wielu przypadkach, zbyt częste przyjmowanie antybiotyków osłabia naturalną odporność. Z czasem, zbyt częste przyjmowanie antybiotyków wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania. Ponadto antybiotyk łączony z alkoholem może być jeszcze bardziej szkodliwy dla naszego organizmu: 

– Może wywoływać nudności, wymioty i bóle brzucha

– Alkohol osłabia lub wzmacnia działanie leku. Żadna wersja nie jest korzystna dla zdrowia

– Działania niepożądane, pod wpływem alkoholu mogą się nasilić

– W skrajnych przypadkach dochodzi do zaburzeń rytmu pracy serca

– Szczególnie niebezpieczne są również nagłe zmiany ciśnienia krwi 

Leczenie antybiotykami jest częste i szczególnie uciążliwe zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Warto zadbać o swoje zdrowie i nie męczyć organizmu dodatkową dawką alkoholu. Zastąpienie go gorącą herbatą z miodem, cytryną i goździkami to świetny pomysł! 

Tabletki nasenne i uspokajające – wysokie ryzyko

Leki z grupy nasennych i uspokajających mają mnóstwo cech wspólnych i podobne działanie. Należy na nie szczególnie uważać i dbać o rozsądne dawkowanie, zwłaszcza że wiele z nich dostępnych jest bez recepty. Łączenie leków z tej grupy z alkoholem wzmaga uczucie senności, powoduje luki w pamięci, a nawet zaburzenia oddychania. W skrajnych przypadkach połączenie to prowadzi do śmierci. To dość częsta przyczyna zgonów wśród osób cierpiących na depresję, dlatego warto pilnować swoich bliskich, ponieważ bardzo często bagatelizuje się problem, jakim jest nadmierne zażywanie środków nasennych i uspokajających, które bardzo silnie oddziaływają na organizm człowieka. 

Leki przeciwbólowe – na nie też musisz uważać 

Przywiązujemy za mało wagi do leków przeciwbólowych, korzystając z nich nieuważnie i stanowczo zbyt często. Leki z tej grupy nie są korzystne szczególnie dla wątroby. Zawierają mnóstwo zbędnych dla ludzkiego organizmu substancji, a ich zbawienne działanie bardzo często opiera się jedynie na efekcie placebo. Alkohol również nie jest przyjacielem wątroby, a w połączeniu, chociażby ze znanym powszechnie Paracetamolem stanowi prawdziwy cios dla tego narządu. W ten sposób możesz poważnie uszkodzić wątrobę i nie tylko. Alkohol z lekami przeciwbólowymi szkodzi również żołądkowi, podrażniając błony śluzowe, a nawet prowadząc do nadżerek i krwawień wewnątrz niego. Nadmierne stosowanie leków przeciwbólowych jest szkodliwe dla organizmu nawet bez łączenia z substancjami wyskokowymi. Popularne tabletki warto zastąpić naturalnymi sposobami uśmierzania bólu, na przykład naparami z ziół. 

Alkohol nie dla cukrzyków

Chorzy na cukrzycę muszą na siebie szczególnie uważać. Przyjmowanie leków przeciwcukrzycowych również wiąże się z całkowitą abstynencją alkoholową, która zalecana jest cukrzykom w ogóle. Połączenie alkoholu z lekami może wywołać hipoglikemię lub kwasicę mleczanową, które stanowią poważne zagrożenie dla cukrzyków. Chociaż są opinie, że kontrolując swoją dietę, diabetycy również mogą pozwolić sobie na niewielkie dawki alkoholu, to w praktyce precyzyjne obliczenie węglowodanów w posiłkach z uwzględnieniem napojów alkoholowych jest bardzo trudne. Spowodowane jest to różną zawartością węglowodanów w każdym rodzaju alkoholu. 

Alkohol rozrzedza krew

Grupa leków przeciwzakrzepowych ma za zadanie hamować wzmożoną krzepliwość krwi, by zapobiegać zakrzepom krwi. Zalegające w układzie krwionośnym skrzepy krwi mogą doprowadzić do śmierci w ekspresowym tempie. Podobne działanie ma jednak alkohol (co nie czyni z niego doskonałego zamiennika leków), który w połączeniu z lekami przeciwzakrzepowymi może rozrzedzić krew zbyt mocno i wywołać krwotok wewnętrzny. Z kolei długotrwałe łączenie alkoholu z lekami na zakrzepicę może doprowadzić do zaburzeń krzepliwości krwi. 

Alkohol szkodzi alergikom

W czasie wiosenno letnim alergicy korzystają zwykle z silnych leków antyhistaminowych, ponieważ alergie są w tym okresie niezwykle uciążliwe. Regularne przyjmowanie leków na alergię i połączenie ich z alkoholem bardzo często wywołuje objawy niepożądane, takie jak zawroty głowy czy nadmierną senność. Nie wolno tego bagatelizować. Na szczególne ryzyko narażone są osoby starsze. 

Stare powiedzenie głosi, że wszystko należy robić z umiarem. Warto jednak pamiętać, by nie przesadzać także z samymi lekami!