Pieniądze są jedną z pierwszych, zwykle po rodzinie i zdrowiu, rzeczy, które ludzie uznają za najważniejsze w życiu. Należy więc dbać nie tylko o to, by zarabiać ich jak najwięcej, ale również – by przechowywać je w bezpiecznych warunkach. Czyli na koncie w dobrym banku.
Procedura zakładania konta bankowego
Aby móc założyć konto osobiste w banku, można stawić się w jego oddziale osobiście lub wypełnić formularz przez internet na stronie banku. W jednej i drugiej sytuacji konieczna będzie dokładna weryfikacja danych osobowych. Należy zdecydować się na jego konkretny rodzaj – rachunek podstawowy, konto walutowe lub inną wersję konta osobistego promowaną przez dany bank. Możliwe jest także przeniesienie swojego konta z jednego banku do drugiego, co pozwala na zmniejszenie formalności i skrócenie całej procedury. I to wszystko bez kontaktowania się ze swoim dawnym bankiem – pracownik robi wszystko za ciebie! Do rachunku warto zamówić kartę, dzięki której będzie możliwe korzystanie z bankomatów i wykonywanie transakcji bezgotówkowych. Wtedy należy już tylko oczekiwać, aż pocztą otrzymamy zamówioną kartę i będzie można ją uaktywnić i korzystać!
Po co mi konto bankowe?
Coraz więcej starszych osób daje się przekonać do założenia rachunku bankowego. Nie jest to takie proste – starsze osoby nieufnie podchodzą do powierzania komukolwiek ciężko zarobionych, odkładanych przez lata oszczędności. Nie wierzą, że zanosząc wypłatę do banku, nadal będą ją mieć, i to na wyciągnięcie ręki – że pieniądze są tam bezpieczniejsze niż w domu, trzymane w skarpecie. Konto osobiste okazuje się dla nich bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ emerytury i renty mogą przychodzić na rachunek bankowy, a dzięki posiadaniu tych pieniędzy na koncie osoby starsze mogą korzystać chociażby z dobrodziejstw zakupów online, które są dla nich bardzo korzystne. Każda młodsza czy starsza osoba powinna posiadać własne konto, które bardzo wiele spraw ułatwia.
Konto osobiste i jego możliwości
Zakładając rachunek bankowy, można wybrać zakres jego prowadzenia, na przykład rozszerzyć je o konto walutowe. Może być ono przydatne, gdy często podróżujemy albo otrzymujemy różne wpływy w obcej walucie, a nawet gdy spłacamy kredyt w innej walucie. Posiadając zwyczajne, niewalutowe konto osobiste, można dokonywać transakcji w PLN, a wszelkie wpływy w obcej walucie są przewalutowywane na PLN. Konto walutowe służy do tego, aby posługiwać się innymi walutami niż złotówki, mając polskie konto w polskim banku. Rachunek bankowy służy przede wszystkim do tego, by mieć gdzie trzymać wypłatę. Pracodawca, zamiast dawać ją do ręki, przelewa na konto. Jest to o tyle wygodne, że nie generuje ryzyka zgubienia czy kradzieży. Poza tym, mając regularne, udokumentowane w banku wpływy na konto, dużo łatwiej jest w przyszłości starać się o kredyt, gdyż bank widzi jak na dłoni nasze możliwości. Za jego pomocą można także dokonywać wielu transakcji gotówkowych, i to bez wychodzenia z domu. Konto osobiste w dzisiejszych czasach to nie fanaberia, tylko wygoda!