Wiele banków kusi klientów ofertami szybkiego kredytu, który udzielany jest podczas jednej wizyty w banku. Najszybciej wypłacane są kredyty gotówkowe, ponieważ wbrew pozorom to do nich trzeba wypełnić najmniej formalności. Nawet w 30 minut można otrzymać odpowiedź na złożony wniosek i od razu otrzymać wypłatę gotówki z kredytu. Natomiast kredytem, którego udzielenie trwa najdłużej, jest bez wątpienia kredyt hipoteczny, przy którym trzeba przedstawić wiele szczegółowych dokumentów. Jak można ubiegać się o taki szybki kredyt?
Dokumenty potrzebne dla banku
Wszystko zależy tego od tego, czy idąc do banku, weźmiemy ze sobą potrzebne dokumenty. Kredyty gotówkowe udzielane są na podstawie sprawdzenia zdolności i wiarygodności kredytowej klienta, a zatem trzeba mieć przy sobie co najmniej dowód osobisty i dokument potwierdzający dochody. Banki akceptują wiele źródeł dochodów, w tym zaświadczenie o dochodach za 3 ostatnie miesiące pracy wydawane przez zakład pracy. Jednak mogą to być też umowy zlecenie czy umowy o dzieło, jeśli wykazują ciągłość przez co najmniej pół roku. Akceptowane są też dochody z tytułu renty czy emerytury. W wypadku prowadzenia własnej firmy wiele banków zastrzega, że trzeba działalność prowadzić co najmniej 12 miesięcy, zanim z tytułu tego dochodu będziemy mogli wziąć kredyt.
Zatem w okienku bankowym trzeba pokazać dowód osobisty, który jest sprawdzeniem danych osobowych, oraz dokument potwierdzający dochody. I co dalej? Pracownik banku wypełni za nas wniosek i zapyta nas o zgodę na sprawdzenie baz, co jest elementem sprawdzania wiarygodności. Każdy bank obowiązkowo musi sprawdzić bazę Biura Informacji Kredytowej oraz bankowy rejestr, czasem też sprawdzany jest Krajowy Rejestr Długów. Pobierane są informacje świadczące o historii kredytowej i innych zobowiązaniach finansowych. W procesie sprawdzania wiarygodności analizuje się, czy dana osoba spłaca swoje zobowiązania na czas. Wszelkie opóźnienia są dla banku sygnałem, że klient jest nierzetelny i skutkuje to odrzuceniem wniosku.
Jak bank wylicza zdolność kredytową?
Wiarygodność kredytowa jest bardzo istotna, ponieważ mówi o tym, jakim typem klienta jesteśmy i czy bank poniesie ryzyko, pożyczając nam pieniądze. Natomiast równie ważna jest zdolność kredytowa, ponieważ mówi o tym, czy nas stać na wzięcie kredytu. Wiele osób ma właśnie problem z tym elementem. Kredyty gotówkowe są łatwe do wzięcia i wydają się tanie, ale tak naprawdę to duże obciążenie dla domowego budżetu.
Szacuje się, że rata nowego kredytu nie powinna przekraczać 50% kwoty pozostałej z dochodu po odjęciu innych wydatków, aby mieć zdolność kredytową. Aczkolwiek wyliczenie jej nie jest takie proste. Można jednak z pewnością powiedzieć, że im mniej mamy obciążeń w budżecie, tym mamy lepszy stosunek dochodów do wydatków, a to daje nam większą szansę na otrzymanie kredytu. Jednak nawet osoby, które mają już jeden kredyt czy aktywną kartę kredytową, wciąż z powodzeniem mogą liczyć na kolejne zobowiązanie, jeśli tylko ich dochody są wysokie. Warto wiedzieć, że także bycie żyrantem czyjegoś kredytu wpływa na naszą zdolność kredytową.