Dieta to niezwykle istotny element na drodze do prawidłowego rozwoju niemowląt i dzieci. Odpowiednie żywienie pozwala im nie tylko zdrowo rosnąć i rozwijać się, to także sposób na uporanie się z przykrymi dolegliwościami, jak np. biegunka. By mikrobiota jelitowa mogła funkcjonować bez zarzutu, trzeba dostarczać jej niezbędnych składników odżywczych. Jaką dietę należy stosować, gdy pojawiają się problemy z brzuszkiem?
Biegunka – jak ją rozpoznać?
Prawidłowe rozpoznanie biegunki u dziecka może stanowić problem dla rodziców. Wynika to przede wszystkim z faktu, że wypróżnianie u najmłodszych różni się trochę od tego, do czego przywykli dorośli. Stolce oddawane np. przez niemowlęta są półpłynne i mają żółtawą barwę – luźniejsza kupka wcale nie musi być niepokojącym sygnałem. Jak w takim razie rozpoznać, że z brzuszkiem naszego dziecka jest coś nie tak?
- Większa częstotliwość oddawanych stolców – nawet do dwóch-trzech razy częściej niż zazwyczaj,
- Wodnista konsystencja kału (zwłaszcza u dzieci, które oddają już bardziej uformowane stolce),
- W kupkach możemy wypatrzeć drobiny śluzu, ropy lub krwi.
Ponadto biegunka u dzieci może wywoływać także gorączkę, wymioty, brak gazów – taka sytuacja może nie ulegać poprawie przez dłuższy czas.
Przyczyny biegunki
Z czego mogą wynikać problemy żołądkowe dziecka? Bardzo często problem ma podłoże wirusowe. Wirusy, które przedostają się do organizmu, oddziałują na błonę śluzową, przez co mogą doprowadzić do uszkodzenia mikroflory jelitowej. Przyczyną biegunki może być także nietolerancja pokarmowa na któryś ze składników diety. Ponadto problemów żołądkowych u dzieci możemy spodziewać się również w przypadku stosowania antybiotykoterapii.
Dieta przy biegunce – o czym pamiętać?
Czy biegunka u dziecka to wyjątkowa sytuacja wymagająca rygorystycznych zmian w jadłospisie lub rezygnacja z jedzenia? Okazuje się, że… nie. W tym wypadku zaleca się utrzymanie codziennych nawyków żywieniowych. Pieczywo, warzywa, owoce, nabiał – to wszystko może pojawić się na talerzu maleństwa. Oczywiście nie wszystko w tej sytuacji nadaje się do podania dziecku, zrezygnować należy m.in. z:
- potraw pikantnych,
- soków owocowych,
- produktów ciężkostrawnych i gazowanych.
Ważnym elementem walki z biegunką jest również odpowiednie nawadnianie organizmu. Dziecko w takim stanie może odmawiać pokarmu, tym bardziej nie powinniśmy zmuszać go do jedzenia na siłę. Lepiej skupić się na odpowiednim nawadnianiu. Optymalnym rozwiązaniem będzie podanie schłodzonego płynu, może być nawet z kostkami lodu. Dawkujmy go małymi porcjami, np. na łyżeczce.