Jak zadbać o czystość i higienę w domu?
Kategorie:

Jak zadbać o czystość i higienę w domu?

Avatar
Opublikowane przez redakcja

Czysty dom to uczta dla oczu, a wysprzątanie domu to niezawodny sposób na poprawę komfortu. Warto również wiedzieć, że dbanie o czystość domu ma wpływ zarówno na nasze samopoczucie, jak i zdrowie. Dowiedz się, jak skutecznie zadbać o czystość i higienę w domu! Co kupować? Jak sprzątać? Czego unikać? Zapraszamy do czytania!

Sprzątaj na bieżąco

Kolacja była pyszna, ale naczynia mogłyby umyć się same: większość z nas przejawia tę samą niechęć do mycia naczyń. Tymczasem z dwóch talerzy w zlewie zbiera się cała sterta, na której mycie poświęcamy więcej czasu i energii. Nie mówiąc już o bakteriach, które rozwijają się w trakcie leżakowania naczyń. I chociaż wiemy, że brzmi to nierealnie, to warto myć naczynia od razu po jedzeniu. A zamiast wiecznie wilgotnej ścierki do mycia blatów, warto sięgnąć po wysokiej klasy ręczniki papierowe do czyszczenia. W ten sposób również unikamy tworzenia środowisk sprzyjających zarazkom.

Sprzątanie na bieżąco to dobry nawyk. Ubranie po całym dniu można od razu wrzucić do kosza na pranie, zamiast kłaść na fotel razem z czystymi rzeczami. Kubki po kawie, czy herbacie absolutnie nie powinny czekać kilka dni na umycie. Taki styl życia nie tylko pozostawia mieszkanie miłym dla oka, ale również zapobiega rozwojowi drobnoustrojów, których zwykle nie widzimy gołym okiem, a które mają wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Odpowiednio przechowuj żywność

Otwarta szynka obok pomidorów, niedbale rzucone, przejrzałe owoce obok siatki z chlebem, mąka, która pamięta zeszłe święta i do połowy zużyty ryż sprzed 2 lat: w kuchni potrafi być ekstremalnie. Higieniczne pojemniki do przechowywania oraz odpowiednie zagospodarowanie szafek pozwala na zachowanie czystości. Dodatkową korzyścią jest wygoda korzystania z kuchni i lepsza jakość jedzenia, które odpowiednio przechowywane nie będzie wietrzało.

Regularnie myj lodówkę

Lodówka jest przedmiotem, o którego dokładnym czyszczeniu często zapominamy. Zwykle znajduje się w niej sporo jedzenia, co dodatkowo zniechęca do mycia. Tymczasem niemyta lodówka staje się domem dla bakterii. Zalegające resztki jedzenia mogą pokryć się pleśnią, a potem to wszystko będzie miało wpływ na posiłki, które przygotowujemy. Lodówkę należy myć co tydzień, najlepiej przed zakupami (wtedy jest wygodniej). W tym celu również warto wyposażyć się w odpowiednie środki czystości, które można kupić na stronie https://calde.pl. Dobrze dobrany zestaw środków czyszczących to doskonała pomoc w szybkim i skutecznym sprzątaniu i dezynfekowaniu.

Dezynfekuj dom

Dezynfekcja daje 100% pewności, że wirusy i zarazki znajdujące się w naszym otoczeniu zostały pokonane. Zdezynfekować można właściwie wszystko, od szafek, przez klamki w drzwiach, po lodówkę. Oczywiście pamiętamy, by przy dezynfekowanej powierzchni nie znajdowało się jedzenie, jednak warto również pamiętać, że środki dezynfekujące nie szkodzą naszemu zdrowiu, wręcz przeciwnie. Warunkiem jest korzystanie ze środków chemicznych dobrej jakości. Godne uwagi są na przykład środki dezynfekujące od Calde. Szeroka oferta środków chemicznych pozwoli nam utrzymać cały dom w nienagannej czystości.